SEPS dočasne pozastavuje certifikáciu zariadení s obmedzenou zásobou energie
Riziká pre bezpečnosť prevádzky elektrizačnej sústavy
V záujme zabezpečenia porovnateľnej kvality PpS poskytovaných na rôznych typoch zariadení, SEPS dočasne pozastavuje proces predbežného schválenia nových poskytovateľov PpS a certifikácie aFRR zo zariadení s obmedzenou zásobou energie (batériové riešenia).
SEPS si uvedomuje príležitosti, ktoré prinášajú nové technológie spojené s akumuláciou elektriny a batériové úložiská v oblasti poskytovania podporných služieb. Zariadenia s obmedzenou zásobou energie, medzi ktoré patria aj batériové úložiská, môžu samostatne alebo v kombináciách s inými technologickými celkami typu výrobné alebo odberné zariadenie poskytovať PpS typu FCR, aFRR, mFRR a TRV3MIN.
Tak sú v súčasnosti zadefinované technické požiadavky SEPS v dokumente B Technických podmienok.
Na nastavenie súčasných pravidiel pre aFRR v dokumente Technické podmienky však reagovali existujúci i potenciálni poskytovatelia PpS, ktorí upozornili na riziká pre bezpečnosť prevádzky elektrizačnej sústavy. V reálnej prevádzke by mohla byť bezpečnosť ohrozená najmä pri dlhodobej aktivácii PpS.
Z uvedeného dôvodu sa vedenie spoločnosti SEPS rozhodlo začať konzultácie s poskytovateľmi a zadať vypracovanie štúdie na posúdenie optimálnych podmienok pre uplatnenie PpS z batériových riešení. Do vyhodnotenia záverov štúdie SEPS dočasne pozastavuje proces predbežného schválenia pre nových poskytovateľov PpS a certifikácie aFRR na nové technológie spojené s akumuláciou elektriny v batériových úložiskách.
O týchto krokoch vedenie SEPS informovalo MH SR a ÚRSO.
Prečo sú PpS dôležité?
SEPS zaisťuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku slovenskej prenosovej sústavy a prenos silovej** elektriny z/do zahraničia. Na zabezpečenie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou slúžia najmä PpS, ktoré regulačnou** elektrinou pomáhajú udržať rovnováhu sústavy a sú popri údržbe stožiarov a vedení rozhodujúcim finančným nákladom SEPS. Bez tejto rovnováhy dochádza k odpájaniu spotrebičov a výrobných zdrojov. V najhoršom prípade môže dôjsť k výpadku elektrickej energie (black out).
Typy podporných služieb
- FCR (rezerva na zachovanie frekvencie),
- aFRR+ (rezerva na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou kladná),
- aFRR- (rezerva na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou záporná),
- TRV3MIN+ (terciárna regulácia činného výkonu a frekvencie, 3-minútová kladná),
- TRV3MIN- (terciárna regulácia činného výkonu a frekvencie, 3-minútová záporná),
- mFRR+ (rezerva na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou kladná),
- mFRR- (rezerva na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou záporná).