Trnava má fotovoltiku na strechách všetkých svojich základných škôl

Mesto Trnava má strechy všetkých deviatich základných škôl s materskými školami vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti vybavené fotovoltickými zariadeniami

Zdroj: https://www.trnava.sk/sk/aktualita/trnava-ako-prva-na-slovensku-bude-mat-na-vsetkych-zakladnych-skolach-fotovolticke-panely

Vysoký stupeň energetickej samostatnosti

Ich inštalácia na strechy základných škôl sa začala na jeseň 2022 a do februára 2023 už všetky školy vyrábali, resp. premieňali vlastnú energiu. Niektoré z nich dokonca vyprodukovali nadbytok elektriny, ktorá bola odovzdávaná do siete, a prebytky boli použité na zníženie nákladov na Mestskom zimnom štadióne.

Trnava je podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej prvým mestom na Slovensku, ktoré dosiahlo takýto stupeň energetickej samostatnosti.

Trnava za fotovoltické zariadenia zaplatila takmer 1,2 milióna eur s očakávanou návratnosťou investície v rozmedzí troch až štyroch rokov v závislosti od trhových cien. Výsledky podľa Majtánovej už po pol roku ukázali, že fotovoltika je efektívnou cestou, priemerná predpokladaná úspora elektrickej energie na jednu školu dosahuje 67 percent.

Predpokladaná výroba je 921,37 MWh ročne

Mesto Trnava inštalovalo fotovoltiku okrem škôl aj na ďalších mestských objektoch, ako sú Stredisko sociálnej starostlivosti, materské školy, Mestská poliklinika či Zariadenie pre seniorov. Podľa prednostky mestského úradu Kataríny Koncošovej bude radnica pokračovať v rozširovaní fotovoltických systémov.

„Nové programové obdobie sa bude venovať aj energetike, a preto sa dovtedy chceme projektovo pripraviť na veľké množstvo budov vo vlastníctve mesta,“ uviedla Koncošová.

Mesto Trnava v roku 2023 vybudovalo sedem nových fotovoltických zariadení a zabezpečilo navýšenie výkonu v Základnej škole s materskou školou na Ulici Andreja Kubinu. Spolu tak v súčasnosti prevádzkuje sedemnásť zariadení, ktorých predpokladaná výroba je 921,37 MWh ročne.

Priemerná spotreba elektrickej energie jedného rodinného domu je 6 MWh, mesto by tak bolo schopné týmto inovatívnym spôsobom energeticky pokryť približne dvesto rodinných domov.
Mesto Trnava má zámer umiestniť fotovoltickú elektráreň s výrazne vyšším výkonom aj na časť zrevitalizovanej skládky odpadu, ale povoľovací proces na realizáciu tohto projektu a jeho pripojenie do siete je ešte aj v súčasnej krízovej situácii veľmi náročný.