Tento rok sa na Slovensku inštaluje až 300 MW nových fotovoltík. Ich výkon sa proti roku 2022 znásobí 5x

Fotovoltika zažila minulý rok na Slovensku po niekoľkých rokoch stagnácie dynamický rozvoj. Podľa odhadu Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI) vlani trh výrazne ožil a v roku 2024 by mohlo byť inštalovaných až 300 MW nových fotovoltických elektrární (FVE).

O perspektívach rozvoja fotovoltiky a modernej energetiky sa bude diskutovať na expo Smart Energy Forum Nitra dňa 14. marca 2024

Dynamický rast trhu

„Na Slovensku sa v roku 2023 postavilo 220 MW nových FVE. Zďaleka najväčšia kapacita nových FVE bola inštalovaná v segmentoch domácností a tiež v malých a stredných podnikoch,“ uviedol to v rozhovore pre PV Magazine Jan Karaba, riaditeľ SAPI.

Rast fotovoltického trhu na Slovensku o 220 MW je v porovnaní s vývojom v minulých rokoch veľmi dynamický. V roku 2022 sa na Slovensku inštalovalo 60 MW nových FVE, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo podľa dostupných dát od troch prevádzkovateľov distribučných sietí iba 5 MW.

Tento rok sa má na Slovensku inštalovať cca 300 MWp nových FVE. Ich inštalovaná kapacita tak vzrastie oproti roku 2022 päťnásobne.

Rozvoj veľkých pozemných elektrární na Slovensku je zatiaľ realizovaný iba okrajovo. V roku 2023 však vznikli prvé väčšie pozemné elektrárne v krajine od čias boomu na Slovensku v rokoch 2010 – 2011.

Čo ťahá boom fotovoltiky na Slovensku?

Za boomom na Slovensku stoja tri faktory. Prvým z nich je nový legislatívny rámec, ktorý od roku 2023 umožňuje stavať FVE na vlastnú spotrebu pri zdrojoch s výkonom do 5 MWp. Vďaka zmenám v legislatíve sa na Slovensku tiež začínajú realizovať prvé komunitné fotovoltické projekty.

Ďalším ťahúňom rozvoja trhu sú nové dotácie na výstavbu FVE z programu Zelená domácnostiam pre rodinné domy a tiež dotácie pre firmy a municipality.

Nové dotácie na inštalácie nových FVE pre štátnu správu a verejné budovy oznámila slovenská agentúra SIEA z programu Slovensko na konci roku 2023 v rámci Výzvy na podporu energetickej účinnosti a využívania OZE na verejných budovách. Jej rozpočet dosahuje 143 miliónov eur.

Na konci roka 2023 tiež Ministerstvo hospodárstva SR dotačne podporilo rozvoj sektora akumulácie energie. Ide o novú dotačnú výzvu vo výške 44 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti Zelenej ekonomiky. Cieľom výzvy je posilniť flexibilitu distribučných sústav a dosiahnuť vyššiu integráciu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) prostredníctvom modernizácie prečerpávacích vodných elektrární a výstavby nových zariadení na skladovanie elektriny – stacionárnych batériových systémov.

O perspektívach rozvoja fotovoltiky a modernej energetiky sa bude diskutovať na expo Smart Energy Forum Nitra dňa 14. marca 2024.