Žiar batérie alebo iného zdroje je rozdielny
Zdroj: CATL
Iný priebeh požiaru
Budovy ako sú byty, kancelária a pod. môžu spôsobiť zariadenia určené na elektro mobilitu ako sú elektro kolobežka alebo elektro bicykel omnoho rýchlejší vývoj požiaru a to môžu spôsobiť problém nielen z pohľadu samotných konštrukcií, ale hlavne z pohľadu evakuácie a záchrany osôb.
Garáže sú miesta, kde v dnešnej dobe montujeme vo veľkom elektro nabíjačky pre naše elektrické autá ale samotný priebeh a výkon požiaru elektrického auta a tradičného spaľovacieho sa prakticky líši len veľmi málo. Čo ej dôležité, že vždy z batérie vychádza oveľa väčšie množstvo toxických plynov a tie je potrebné odviesť z priestoru.
Tunely sú objekty ktoré musia byť chránené aj v prípade vzniku požiaru. Typicky sa pre tunely navrhujú požiare, ktoré sú diametrálne odlišné od výkonu obyčajného osobného auta (navrhujú sa požiare nákladný áut) a hlavne, konštrukcie tunelov sú navrhované na iný priebeh požiaru.
Potreba riešiť protipožiarnu ochranu
Problém stále zostáva v tom, že z požiaru vždy vychádzajú rôzne toxické látky, splodiny horenia a dym ktorý je potrebné odvetrať z miesta a následne uhasiť dané vozidlo. Dnes sa bavíme o zmene legislatívy pre elektrické autá aby mohli parkovať a nabíjať sa v garážach. Problém je však aj s kolobežkami alebo elektro bicyklami ktoré nevieme regulovať a nevieme obmedziť ich výskyt v budovách.
Pri autách vieme zabezpečiť garáže tak, aby sme zabezpečili všeobecnú ochranu osôb a majetku a to tým, že navrhneme požiarnotechnické zariadenia. Dnes sa štandardne do garáží nedávajú, čo je veľký problém a budeme to musieť zmeniť nielen pri nových, ale aj pri starých budovách‼️
Ano aj existujúce garáže vieme riešiť. Už sme u nás vo firme Colt International, s.r.o. riešili viacero existujúcich budov, kde sa navrhol odvod tepla a splodín horenia. Ak chceme ochrániť ľudské životy a majetok, je potreba riešiť protipožiarnu ochranu a jendou z jej častí je aj odvod tepla a splodín horenia.
Ak sa však bavíme o elektro kolobežkách alebo elektro bicykloch tam narazíme na vlastnícke práva ľudí a to, že nevieme skontrolovať čo konkrétne vlastník bytu v jeho priestoroch má, robí a nabíja. Dnes nevieme vymôcť ani samozatvárače na dverách bytov, lebo je to „zasahovanie do práva vlastníctva bytu“ ale ak potom v bytovom dome zomrú ľudia kvôli tomu, že sa dvere do bytu nezatvorili budeme…
Nečakajme na požiar zamyslite sa nad svojou bezpečnosťou a nad protipožiarnou bezpečnosťou stavby v ktorej žijete. Nie je to vôbec ťažké. Pre základné pravidlá nie je potreba chodiť ďaleko. Skúste pozrieť stránky Asociácia pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky.
Autor: Tomáš Krchnák, Viceprezident APPO SR