Zelená energia v Európe prvýkrát predstihla fosílne palivá

Obnoviteľné zdroje v podobe solárnych a veterných elektrární vyrobili v krajinách Európskej únie počas prvého tohtoročného polroka 30 percent celkového množstva elektriny. Prekonali tak prvýkrát v histórii fosílne zdroje, ktorých podiel na výrobe klesol na 27 percent. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Ember.

Zdroj: Portiva

V európskej energetike dominujú obnoviteľné zdroje

Dlhodobé úsilie Európskej únie v oblasti transformácie európskej energetiky sa vyplatilo. V EÚ sa totiž prvýkrát vyrobilo viac elektriny pomocou solárnej a veternej energie ako pomocou fosílnych palív. Elektrina je zelenšia ako kedykoľvek predtým, a to aj vďaka vysokej výrobe vo vodných elektrárňach.

Podľa novej analýzy spoločnosti Ember vzrástlo využitie solárnej a veternej energie na historické maximum. Veterné a solárne elektrárne v súčte za prvý polrok vyrobili 386 TWh elektriny. Fotovoltické zdroje oproti prvému polroku minulého roka vyrobili o 21 percent viac, pričom rast výkonu aj produkcie elektriny sa týka prakticky všetkých krajín EÚ.

V prvej polovici roku 2024 vyrábali obnoviteľné zdroje celkovo 30 % všetkej elektrickej energie v EÚ. Pomocou fosílnych palív sa vyrobilo celkovo 27 % energie, takže vôbec prvýkrát bolo vyrobené viac elektriny ekologickým spôsobom ako fosílnymi palivami.

Uhlie stráca dominanciu

Naopak, oproti minulému roku podiel fosílnych zdrojov v energetickom mixe ďalej prudko padá, k výraznému poklesu pritom došlo už v minulom roku. V tomto prvom polroku sa v krajinách EÚ znížil objem výroba elektriny z uhlia o 24 percent a zo zemného plynu o 14 percent. Najväčší pokles výroby elektriny z fosílnych palív zaznamenal Ember v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Belgicku a vo Francúzsku.

K poklesu využitia fosílnych palív došlo aj napriek tomu, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom narástla spotreba elektrickej energie. Najväčší pokles v rámci fosílnych palív zaznamenalo uhlie. Jeho použitie kleslo o 24 %. Môžu byť za tým stále drahšie emisné kvóty a obmedzenia dovozu uhlia z Ruska. Pokles zaznamenal aj plyn, pri ktorom kleslo využitie o 14 %.

Ember ďalej pripomína, že po rokoch útlmu vzrástla v januári až júni spotreba elektrickej energie – medziročne o 0,7 percenta. Výsledky jednotlivých krajín sú však značne nevyrovnané. Zatiaľ čo v Dánsku, Grécku alebo vo Fínsku rastie spotreba doslova čínskym tempom (o 7 až 10 percent za rok), iné krajiny vykazujú pokles spotreby.

Transformáciu európskeho energetického priemyslu určite pomohla urýchliť vojna na Ukrajine. Rusko je totiž veľkým exportérom mnohých fosílnych palív a tie EÚ zaťažila dovoznými sankciami. Väčšine európskych štátov sa tak oplatí prejsť skôr na model zelenej energetiky.

V zelenej energetike kraľuje Španielsko

Tento rok sa najviac zelenej energie vyrobilo v Španielsku, kde viac ako 50 % elektriny pochádza z produkcie veterných a solárnych elektrární, čo je vôbec prvýkrát v histórii.

Rekordy vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov zaznamenali aj ďalšie krajiny ako Poľsko, Maďarsko či Nemecko. V súčasnosti vyrába celkovo 13 európskych krajín viac energie pomocou solárnej a veternej energie ako pomocou fosílnych palív, medzi nimi sú napríklad Nemecko, Belgicko, Maďarsko a Holandsko.