Zelená domácnostiam: Bolo vydaných vyše 5 500 poukážok na fotovoltaiku naprieč Slovenskom !

Konečne sa dočkali aj záujemcovia o dotácie na fotovoltické panely! Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) minulý týždeň v rámci programu Zelená domácnostiam otvorila možnosť podávať žiadosti o poukážky aj na tento typ OZE.

Zdroj: SIEA

5 500 poukážok na fotovoltaiku vydaných na druhý deň

Ide o posledný druh zariadení, ktorý chýbal pre úplné fungovanie pokračovania úspešného dotačného programu v rámci nového programového obdobia. Ako sme očakávali, je oň suverénne najväčší záujem – už na druhý deň po spustení bolo naprieč Slovenskom vydaných vyše 5 500 poukážok na fotovoltiku. Aktuálny stav čerpania rozpočtu môžete priebežne sledovať priamo na stránkach SIEA.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR spolu so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) spústilo aktiváciu a vydávanie poukážok z projektu Zelená domácnostiam na podporu inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie – kotly na biomasu, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely či veterné turbíny. Aktivácia bola spúšťaná v etapách v týždenných intervaloch, každý utorok o 11.00 hod..

Domácnosti môžu žiadať o poukážky na všetkých päť druhov podporovaných zariadení môžu priebežne, a to prostredníctvom elektronického formulára. Následnú aktiváciu žiadostí môžu vykonávať oprávnení zhotovitelia, ktorým domácnosti zašlú aktivačné kódy získané po zaregistrovaní žiadosti.

Zelená domácnostiam od roku 2015 finančne podporila 60 000 inštalácií

Tohtoročný program Zelená domácnostiam nadväzuje na predchádzajúce úspešné tri rovnomenné projekty, ktoré prebiehali v rokoch 2015 až 2023 v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP).

Táto výzva financovaná z fondov Európskej únie mala za cieľ podporiť udržateľný a inkluzívny rozvoj Slovenska naprieč všetkými regiónmi. Záujemcovia mali možnosť výberu z viac než 5 000 ponúkaných zariadení a na projektoch sa počas ôsmich rokov podieľalo na 1 700 registrovaných inštalačných firiem.

Podľa predbežných registrácií je v Bratislavskom kraji evidovaných zhruba 1500 žiadostí v hodnote 415 miliónov eur, zatiaľ čo v ostatných regiónoch dohromady SIEA zaznamenala viac než 12 tisíc žiadostí v hodnote okolo 35 miliónov.Celkový výkon nainštalovaných technológií prekročil 460 MW.

Nárok na získanie tejto vyššej dotácie budú mať v rámci programu všetci vlastníci nehnuteľností:
– s evidovaným pobytom v mieste inštalácie minimálne 12 mesiacov pred podaním žiadosti
– majúci preukázateľný čistý príjem nižší alebo rovnajúci sa hranici podľa metodiky EU SILCE (EU Statistics on income and living conditions) a štatistického úradu SR
– spĺňajúci odmienky podľa individuálneho posúdenia SIEA a ďalších štátnych orgánov
– nárok majú aj držitelia preukazu ŤZP (osoby s ťažkým zdravotným postihnutím).

Spustenie nového projektu

„Časť inštalácií k zaregistrovaným žiadostiam je už hotová, mnohé sa ešte len pripravujú alebo plánujú. Domácnostiam odporúčame, aby sa so zhotoviteľmi dohodli na takom termíne aktivácie žiadosti, aby boli schopní počas trojmesačnej platnosti poukážky zariadenie nainštalovať a požiadať o preplatenie. Samotná registrácia žiadosti je jednoduchá, domácnosti na ňu majú dostatok času a skontrolovať aj upravovať ju môžu až do vydania poukážky,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Ľubica Šimková.

V treťom štvrťroku 2024 plánuje Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra spustenie nového projektu Zelená solidarita, v ktorom budú môcť nízkopríjmové domácnosti získať poukážky až s 90 % mierou podpory na inštaláciu kotlov na biomasu, slnečných kolektorov a fotovoltických panelov. Pre tento projekt je alokovaný rozpočet vo výške 30 mil. eur.

 Po spustení nového projektu Zelená solidarita budú môcť následne v elektronickej žiadosti potvrdiť, že spĺňajú podmienky tohto projektu a hodnota poukážky sa automaticky upraví na výhodnejšiu.

Okrem pokračovania Zelenej domácnostiam SIEA pripravuje aj ďalšie dva programy, jeden so zameraním na nízkopríjmové domácnosti, druhý pre firmy. Zelená podnikom sa podobne ako Zelená domácnostiam dostala do časového sklzu. Pôvodným zámer SIEA bolo rozbehnúť pokračovanie Zelenej domácnostiam, ako aj nový program pre firmy, už vlani.

Významný krok pre životné prostredie aj slovenskú ekonomiku

Projekt Zelená domácnostiam predstavuje ďalší veľký posun Slovenska smerom k udržateľnej budúcnosti. Aktívna podpora obnoviteľných zdrojov energie pre rezidenčné projekty výrazne znižuje emisie skleníkových plynov, zvyšuje energetickú sebestačnosť a znamená väčšie finančné úspory pre rodiny.

Tento program je príkladom toho, ako môžu európske a štátne iniciatívy prispievať k ochrane životného prostredia a zároveň podporiť ekonomický rast krajín.