Založiť energetickú komunitu bude jednoduchšie, SAPI predstavila finálnu verziu príručky pre zakladateľov
Zdroj foto: Benekov
Založenie tzv. one-stop-shopu
SAPI považuje komunitnú energetiku a využívanie obnoviteľných zdrojov za kľúčový prvok energetickej transformácie, a preto vyvíja maximálne úsilie, aby sa konkrétne projekty čo najskôr naštartovali.
„V blízkej budúcnosti plánujeme aj založenie tzv. one-stop-shopu, ktorý by mal slúžiť ako verejne prístupná online platforma pre záujemcov o založenie energetických spoločenstiev alebo komunít využívajúcich OZE. Táto aktivita bude možná vďaka novému projektu „LIFE EnerGISE“, ktorého implementáciu spúšťame predpokladane v júli tohto roka,“ dopĺňa projektový manažér SAPI Boris Valach.
V snahe uľahčiť zakladanie budúcich energetických komunít pripravila asociácia v rámci medzinárodného projektu COMMENCE – Community Energy in Central Europe, s podporou Európskej klimatickej iniciatívy (EUKI) Príručku pre zakladateľov energetických komunít. Asociácia verí, že príručka bude slúžiť ako užitočný dokumenty pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o založenie fungovanie energetickej komunity.
Všetko čo zakladateľ potrebuje vedieť
Príručka poskytuje komplexný prehľad o komunitnej energetike na Slovensku, jej význame, právnom rámci a praktických aspektoch procesu zakladania rôznych foriem energetických komunít.
„Dokument pokrýva široké spektrum tém od základných definícií a právneho rámca, cez štruktúru a typy energetických komunít, až po praktické aspekty, ako je založenie energetickej komunity, návrh a výstavba obnoviteľného zdroja energie a tiež financovanie a prevádzka,“ približuje spoluautorka Lucia Smatana Palmanová. Príručka podľa Palmanovej zahŕňa aj podrobnosti o právnych predpisoch na Slovensku aj európskych smerniciach, ktoré sú pre Slovensko záväzné.
Pomôže nová legislatíva
Panelová diskusia, ktorá predstavenie príručky sprevádzala, upozornila na viaceré aktuálne problémy pri zakladaní energetický spoločenstiev. Veľkým problémom je nutnosť, aby všetci členovia energetickej komunity mali jedného dodávateľa a vznik nových spoločenstiev komplikuje aj nedostatočná finančná podpora zo strany štátu. Finančná podpora je dôležitá hlavne v systéme s regulovanými cenami elektriny a distribučnými poplatkami, ktoré negatívne ovplyvňujú rentabilitu nových komunít.
Od 1. januára 2026 by mali vstúpiť do platnosti legislatívne zmeny, ktoré pozitívne ovplyvnia fungovanie energetických komunít na Slovensku.
„Nová legislatíva prinesie napríklad rozšírenú definíciu aktívneho odberateľa, ktorý sa ním stáva nielen prevádzkou vlastnej výroby alebo uskladňovania elektriny, ale aj spotrebovávaním zdieľanej elektriny. Zmeny zahŕňajú aj zavedenie organizátora zdieľania, ktorý bude poskytovať služby spojené so správou a prevádzkou zariadení na výrobu a uskladňovanie elektriny, ale aj samotným manažovaním zdieľania elektriny vrátane vnútorného rozúčtovania. Konzultácie a poradenstvo, ktoré bude táto nová entita poskytovať, budú veľkou pomocou pre zástupcov obcí,“ vysvetľuje Libor Láznička, člen výkonného výboru SAPI.