Výroba obnovitelného vodíku nabírá obrátky
Zdroj: Siemens
Sektorové ciele v doprave
Umiestnenie elektrolytickej výroby vodíka do priestorov rafinérií je logickým rozhodnutím vyplývajúcim z požiadaviek smernice na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie.
Tá okrem iného umožňuje plniť sektorové ciele RFNBO v doprave (1 % všetkej spotreby energie v doprave do roku 2030) uvalené na dodávateľa palív spotrebovaním RFNBO priamo v rafinérii pri výrobe konvenčných palív. Aj v ČR podobné projekty chystá skupina Orlen.
Aké projekty dostali v Európe zelenú?
Nemecko:
Refhyne 2: Spoločnosť Shell oznámila na konci júla 2024 FID pre 100 MW projekt na výrobu obnoviteľného vodíka v rafinérii v chemickom parku v Rheinlande.
Výstavba začne na jeseň roku 2024 a komerčná výroba RFNBO by sa mala začať v roku 2027. Projekt by mal vyrobiť až 44 ton obnoviteľného vodíka denne. Elektrolyzéry by podľa informácií mala dodať britská spoločnosť ITM Power.
Clean Hydrogen Costline: Nemecká spoločnosť EWE potvrdila na konci júla 2024 prostredníctvom FID projekt, ktorý cieli na výstavbu 330 MW elektrolýzy v nemeckom meste Emden. Projekt by mal byť spustený v roku 2027 a ročne vyrobiť až 26 tisíc ton obnoviteľného vodíka, ktorý by mal byť dodávaný lokálnym priemyselným podnikom.
Elektrolyzéry by mala dodať spoločnosť Siemens Energy. Projekt je zahrnutý medzi IPCEI projekty. V rámci projektu by malo dôjsť na využitie tamojšej plynárenskej infraštruktúru pre skladovanie vodíka. Medzi odberateľmi obnoviteľného vodíka bude spoločnosť ArcelorMittal alebo Georgsmarienhutte.
Holandsko:
OranjeWind: Francúzska spoločnosť TotalEnergies a nemecká spoločnosť RWE sa dohodli na 50 % podielu v rámci OranjeWind projektu, ktorý sa zameria na výstavbu veterných elektrární s výkonom 795 MW na výrobu obnoviteľného vodíka.
Obe strany týmto zároveň prijali k projektu FID. Polovica výkonu vetra bude dedikovaná do 350 MW elektrolytickej kapacity, ktorá vyrobí ročne až 40 tisíc ton vodíka. Ten bude využitý pre tamojší rafinérsky priemysel.
Španielsko:
HyVal: Britská spoločnosť BP urobila FID u svojho projektu HyVal v ŠPANIELSKU. Z pôvodnej ohlásenej kapacity 200 MW do roku 2027 však BP vycúvala a FID sa týka len kapacity 25 MW elektrolyzéra.
Autor: Jan Sochor. analytik (HYTEP)