Vodíkové projekty narástli vlani vo svete o viac než 35%
Zdroj: Hydrogen Council
Bod zlomu
Podľa správy má vodík kľúčovú úlohu v dekarbonizácii náročných odvetví, umožňuje efektívny prenos energie do oblastí s obmedzenými zdrojmi a podporuje vytváranie čistého a odolného energetického systému.
Proces implementácie vodíka sa nachádza v bode zlomu, kde na jednej strane prevažujú pozitívne faktory, ako je rastúci a postupne sa rozvíjajúci projektový zásobník a podporné regulačné opatrenia na dekarbonizáciu. Na druhej strane sa však objavujú výzvy v podobe nárastu nákladov, oneskorenia realizácie projektov, neistoty v oblasti regulácie a vyšších finančných nákladov.
Kľúčové postavenie Európy
Európa si udržiava vedúcu pozíciu v celkovom projektovom portfóliu s viac než 190 miliardami USD v oznámených investíciách. Avšak iba 7 % oznámených investícií do produkcie obnoviteľného vodíka prešlo konečným rozhodnutím (FID). V Európe tieto čísla predstavujú 4 % (8 miliárd USD), v Severnej Amerike 15 % (10 miliárd USD) a v Číne 35 % (12 miliárd USD).
Vodíkové projekty v globálnom meradle predstavujú ročnú kapacitu produkcie obnoviteľného vodíka vo výške 45 Mt do roku 2030, pričom na konci októbra 2023 už viac než 3 Mt ročne prešlo konečným investičným rozhodnutím (FID).
12 GW kapacity elektrolyzérov
Yoshinori Kanehana, predseda predstavenstva spoločnosti Kawasaki Heavy Industries Ltd. a podpredseda Hydrogen Council, uviedol: „Najnovšie údaje naznačujú, že obnoviteľný vodík smeruje neustále vpred, avšak na dosiahnutie našich cieľov je kľúčová spolupráca. Na realizáciu viac než 1 400 globálne ohlásených projektov na výrobu obnoviteľného vodíka a s tým spojených ročných dodávok vo výške 45 miliónov ton do roku 2030 bude nevyhnutné robiť ambiciózne spoločné kroky zo strany súkromného a verejného sektora.“
I napriek stále výraznému rastu je nevyhnutné zvýšiť počet oznámených projektov a urýchliť vývoj tých súčasných. Na to, aby svet včas dosiahol cestu dekarbonizácie, je nevyhnutné zaistiť pre vodíkové projekty dodatočných 430 miliárd USD.
„Je sľubné vidieť, že sa projekty obnoviteľného vodíka vyvíjajú v rôznych svetových oblastiach a že 12 GW kapacity elektrolyzérov je vo fáze projektovej prípravy. Ďalej však musíme stavať na tomto momente, ak má vodík splniť svoju rolu pri podpore energetickej prechodovej fázy. To sa dá dosiahnuť správnymi regulačnými rámcami a spoluprácou v celom hodnotovom reťazci vodíka,“ konštatuje Sanjiv Lamba, CEO spoločnosti Linde a podpredseda Hydrogen Council.
Z reportu Hydrogen Insights 2023 vyplýva, že zmeny v prostredí vodíkového hospodárstva prebiehajú v náročnejšom makroekonomickom kontexte. Zvýšené kapitálové náklady, náklady na EPC (súčet nákladov na infraštruktúru a nákladov na vybavenie projektu) a vyššie náklady na obnoviteľnú energiu prispeli k zvýšeniu nákladov na výrobu obnoviteľného vodíka.
Pokles investičných nákladov
Očakávané náklady na výrobu obnoviteľného vodíka tak stúpli o 30 – 65 %, čo má za následok ceny vo výške 4,5 – 6,5 USD/kg. Túto skutočnosť potvrdil Bernd Heid, vedúci partner v McKinsey & Company.
Hydrogen Council však dlhodobo predpokladá, že náklady na výrobu obnoviteľného vodíka sa znížia na rozmedzie 2,5 – 4 USD/kg. Najefektívnejšou pákou na redukciu kapitálových výdajov a celkových nákladov na obnoviteľný vodík je údajné zníženie nákladov na elektrolyzéry až o 70 % do roku 2050.
Avšak na dosiahnutie plnej optimalizácie kapitálových výdavkov na výrobu obnoviteľného vodíka je nevyhnutné prijať dodatočné opatrenia vrátane štandardizácie projektov. I keď sa očakáva, že náklady klesnú o 45 % do roku 2030, v reporte je tiež uvedené, že aktívna optimalizácia projektov môže znížiť náklady ešte o ďalších 25 %.