Solárny škandál: Nemecká polícia zatkla šéfa firmy, ktorý zrejme podvádzal pri dovoze solárnych panelov
Solárny podvod
Christian Laibacher je vyšetrovaný nemeckou políciou kvôli colným deliktom, ktorých sa mala dopustiť veľkoobchodná spoločnosť s fotovoltaikou ESC Verwaltungs GmbH & Co. KG v období platnosti politiky minimálnych dovozných cien, ktoré bola pred niekoľkými rokmi uvalené EÚ na dovoz čínskych solárnych panelov. Práve Christian Laibacher stál v tom čase na čele obchodnej spoločnosti ESC Verwaltungs GmbH & Co. KG.
Z histórie spoločnosti vyplýva prepojenie medzi Solar Fabrik a ESC Verwaltungs GmbH & Co. KG. Po založení spoločnosti ESC Verwaltungs GmbH v roku 2010 bol Laibacher jej konateľom av roku 2022 požiadal o jej likvidáciu.
V lete 2016 získal Laibacher časť výrobných prevádzok spoločnosti Solar Fabrik potom, čo na ňu bol podaný návrh na konkurz. Následne založil spoločnosť Solar Fabrik CL GmbH a presunul výrobu panelov z Freiburgu do Aschaffenburgu.
Nemecké prokuratúry vo Würzburgu zatiaľ nechcelo poskytnúť detailné informácie o dôvodoch väzby Leibachera. „V tejto fáze žiadame o pochopenie, že prebiehajúce súdne konanie nebudeme ďalej komentovať a výslovne zdôrazňujeme, že uvedená záležitosť nijako nesúvisí so spoločnosťou Solar Fabrik GmbH,“ uviedol hovorca spoločnosti Solar Fabrik.
Podivná výroba
V máji tohto roku spoločnosť Solar Fabrik oznámila plány na výstavbu novej továrne na výrobu solárnych panelov s tunelovým oxidovým pasívnym kontaktom (TOPCon) s ročnou kapacitou 300 MW v nemeckom meste Hösbach. Bolo to v čase, keď ostatní výrobcovia fotovoltaických panelov, ako sú spoločnosti Meyer Burger, Solarwatt a Heckert Solar, v Nemecku tento rok na jar zatvárali výrobné závody.
Pokiaľ expertov v odbore panujú pochybnosti, či továreň Solar Fabrik v nemeckom Aschaffenburgu skutočne vyrába fotovoltaické panely. Je verejným tajomstvom, že Solar Fabrik už roky nakupuje panely lacno v Ázii, potom ich označuje svojim logom a „prelepuje“ výrobné štítky a potom zrejme predáva ďalej tieto panely pod svojou vlastnou značkou. Nie je vylúčené, že toto sa dialo aj v čase platnosti minimálnych dovozných cien, čo znamená, že spoločnosť dovážala kryštalické kremíkové solárne panely z Číny do Európy za cenu nižšiu ako minimálnu.
Navyše, tento rok na jar informoval časopis PV- Magazine informoval o nákupe panelov radu „Mono S5 Halfcut Installer Series“ od spoločnosti Solar Fabrik. Tieto panely mali mať výkon 315 Wp, ale pri testoch dosahovali v priemere výkon iba 298 Wp. V dátovom liste spoločnosť uvádzala povolenú odchýlku vo výkone vo výške 0/+5 wattov. Tento prípad sa nakoniec skončil mimosúdnym vyrovnaním medzi spoločnosťou Solar Fabrik a jej zákazníkom.