Solárna vojna naberá na obrátkach

Tretí najväčší svetový fotovoltický trh, ktorými sú Spojené štáty americké (USA), zrušil minulý týždeň colnú výnimku na dovoz bifaciálnych solárnych panelov z Číny. Tento krok je zameraný predovšetkým na Čínu, ktorú USA obviňujú z nekalých obchodných praktík. Americká administratíva tak v podstate rozpútala novú vlnu solárnej vojny s Čínou.

Zdroj: Wikipedia

Navýšenie ciel

Na začiatku apríla USA zvýšili clá na elektromobily a tiež na dovoz solárnych článkov z Číny zo súčasných 25 na 50 %. V máji potom USA zrušili aj colné výnimky na dovoz niektorých technológií na výrobu solárnej energie. Konkrétne išlo o bifaciálne solárne panely.

„Zvýšenie ciel bude chrániť americký trh pred nadmernou kapacitou, ktorú Čína riadi svojou politikou a ktorá znižuje neúmerne ceny. Týmto spôsobom sa bráni rozvoju solárnych výrobných kapacít mimo Číny,“ uviedol Biely dom vo svojom vyhlásení.

Tento krok je zameraný predovšetkým na Čínu, ktorú USA obviňujú z nekalých obchodných praktík. Nedávno USA dokonca zrušili colnú výnimku pre tzv. bifaciálne (t. j. obojstranné) solárne panely, ktoré môžu absorbovať aj energiu na zadnej strane, ktorá sa odráža od povrchu zeme. Podiel týchto panelov na dovoze do USA bol kedysi nízky, ale to sa radikálne zmenilo a táto technológia sa stala v posledných mesiacoch dominantnou na americkom trhu.

Prehĺbenie obchodnej vojny

USA zaviedli clá na niektoré solárne moduly za prezidenta Donalda Trumpa a jeho nástupca Biden clá ďalej rozšíril.

Obmedzenie dovozu neplatí iba pre Čínu. S novými pravidlami sa skončí aj colná výnimka na dovoz solárnych modulov zo štyroch ázijských krajín – Kambodže, Malajzie, Thajska a Vietnamu. Washington argumentuje tým, že Čína ich do USA dováža cez tieto krajiny za dumpingové ceny, a vyhýba sa tak clám.

„Americkí zamestnanci a podniky môžu konkurovať komukoľvek – ak majú spravodlivú hospodársku súťaž. Čínska vláda však príliš dlho používala nekalé, netrhové praktiky,“ uviedla americká vláda.

„Čínske nútené transfery technológií a krádeže duševného vlastníctva prispeli k tomu, že Čína ovláda 70, 80, a dokonca 90 % celosvetovej výroby kritických vstupov potrebných pre naše technológie, infraštruktúru, energetiku a zdravotnú starostlivosť, čo vytvára neprijateľné riziká pre americké dodávateľské reťazce a ekonomickú bezpečnosť,“ komentovala zavedenie nových ochranných opatrení americká vláda.

Sporné vplyvy

Zavedenie ochranných ciel na dovoz solárnych komponentov z Ázie má síce pomôcť americkému sektoru výroby solárnych panelov, ale na druhej strane poškodí miestnych investorov, ktorým sa zvýšia výdavky na nové elektrárne.

Najviac teraz zdražejú v USA bifaciálne solárne panely, ktoré sa používajú prevažne v komerčných, priemyselných a vo veľkokapacitných projektoch na výrobu solárnej energie. Táto kategória panelov bola predtým oslobodená od cla. Bifaciálne panely teraz predstavujú 98 % všetkých solárnych panelov dovážaných do USA.

Po zrušení tejto výnimky sa cena dovážaných bifaciálnych solárnych panelov, ktorá sa v minulosti v USA obvykle pohybovala v rozmedzí 0,10 až 0,25 USD za watt, zvýši o cca 0,015 až 0,0375 USD za watt. Pri komerčných projektoch sa náklady na inštaláciu v rozmedzí 1,50 až 2,75 USD za watt zvýšia iba o 1 až 2 % v konečných cenách za celú inštaláciu.