Slovak Renewables Market Outlook 2024 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2024  prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska.

Zdroj foto: Portiva

Tri scenáre ich budúceho rozvoja OZE

Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách. Okrem toho zachytáva aj historický vývoj týchto technológií v SR, načrtáva tri scenáre ich budúceho rozvoja a poskytuje kľúčové informácie o prekážkach, energetickom potenciáli a legislatívnych rámcoch.

                                                         Slovak Renewables Market Outlook 2024

Ku koncu roka 2024 sa podiel OZE na výrobe elektriny na Slovensku zvýšil o percentuálny bod v porovnaní s predchádzajúcim rokom a dosiahol 24,2 %. Vodná energia naďalej na dominuje, tvoriac 66 % celkovej inštalovanej kapacity obnoviteľných zdrojov, nasleduje solárna energia s 29 % a bioenergia s 5 %.

Značný rozdiel v plnení týchto cieľov

Prírastok solárnych fotovoltických systémov v roku 2024 mierne prekročil rast z predchádzajúceho roka, čo viedlo k nárastu celkovej inštalovanej kapacity na 1 114 MW. Prírastky veternej a geotermálnej energie zostali, tak ako aj v minulých rokoch, minimálne.

Výzvou do budúcnosti bude aj plnenie medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti OZE. Aj keď Slovensko v apríli 2025 predložilo Európskej komisii konečný aktualizovaný Národný energetický a klimatický plán (NECP) na rok 2025, ktorý zahŕňa aktualizované ciele kapacity pre technológie RES-E do roku 2030, prognózy naznačujú značný rozdiel v plnení týchto cieľov, opäť s výnimkou fotovoltiky.

Aby Slovensko dosiahlo uhlíkovú neutralitu do roku 2050, je nevyhnutné stanoviť konkrétne ciele kapacity pre každú technológiu RES-E do roku 2030.

Zdroj: https://www.sapi.sk/clanok/slovak-renewables-market-outlook-2024-potvrdil-pomaly-rast-viacerych-oze