SEPS navyšuje kapacitu pripojenia distribučkám

Zdroj: EG.D
Sústava ako pilier úspešnej transformácie energetiky
Táto kapacita pre odber bude postupne po uzatvorení dodatkov k zmluvám o pripojení s prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav navýšená o 25 % a pre dodávku do PS bude paušálne nastavená na hodnotu 30 % z kapacity pripojenia pre odber.
SEPS je v zmysle zákona o energetike povinná zabezpečiť primeranú kapacitu a prevádzkyschopnosť prenosovej sústavy. Rovnako musí prihliadať na možnosť zlepšovania jej energetickej efektívnosti, a to aj bez dodatočných nových investícií do prenosových zariadení. Vzhľadom na prebiehajúcu transformáciu energetiky a využívanie elektriny ako hlavného energonosiča v budúcnosti je táto povinnosť zároveň aj výzvou.
„Uvedomujeme si, že elektrizačná sústava bude hlavným pilierom úspešnej transformácie energetiky. Preto sme v spolupráci s prevádzkovateľmi regionálnych distribučných spoločností pristúpili k úprave, ktorá umožní navýšenie kapacít pripojenia pre odber na rozhraní prenosovej a distribučnej sústavy a efektívne využívanie týchto kapacít ako pre odber, tak i pre dodávku,“ uviedol Martin Magáth, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.
Zvýšenie kapacít pripojenia
Úprava v porovnaní so súčasným stavom spočíva v odstránení dispečerskej rezervy a v prijatí technicko-organizačných opatrení ako na strane SEPS, tak na strane prevádzkovateľov regionálnych distribučných sústav.
Cieľom je maximálne efektívne využívať existujúcu infraštruktúru. Manažment efektívneho využívania kapacít pripojenia na rozhraní prenosovej a distribučnej sústavy je tak prioritne v rukách prevádzkovateľov regionálnych distribučných sústav, pri nezmenených podmienkach pre zachovanie bezpečnosti dodávok elektriny.
Zvýšením kapacít pripojenia do PS, na rozhraní PS/DS, sa vytvára nevyhnutný predpoklad pre zvyšovanie odberu a pre pripájanie novej distribuovanej výroby do regionálnych distribučných sústav, čo v konečnom dôsledku napomôže k dosiahnutiu niektorých klimatických cieľov EÚ, ktoré sú uvedené v dokumente „Integrovaný národný energetický a klimatický plán na roky 2021-2030“ (NECP).