SAPI apeluje na MH SR, aby bezodkladne spustilo vydávanie poukážok k Zelenej domácnostiam a tiež program Zelená podnikom

Ministerstvo hospodárstva konečne predstavilo novú podobu programu Zelená domácnostiam. Mení sa alokácia rozpočtu medzi jednotlivé kraje, ako aj výška dotácií pred jednotlivé OZE. Ministerstvo tiež avizuje špeciálnu pomoc pre nízkopríjmové domácnosti.

Zdroj: foto Wikipedia

Neprijateľný stav

SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky vidí kroky Ministerstva hospodárstva SR ako politické rozhodnutie, ktoré má cieliť na podporu energetickej chudoby. Asociácia však v tejto súvislosti ministerstvo opäť vyzýva, aby bezodkladne spustilo vydávanie poukážok. Domácnosti a podnikatelia už viac ako pol roka úverujú štát, ktorý im sľúbil dotácie, čo je podľa SAPI neprijateľný stav.

Ministerstvo hospodárstva SR oznámilo zmeny v programe Zelená domácnostiam. Mení sa výška dotácií, ako aj alokácia rozpočtu medzi jednotlivé kraje. 

„Zmeny avizované MH SR vnímame ako politické rozhodnutie. Z nášho pohľadu sú obnoviteľné zdroje potrebné v každej časti Slovenska a úlohou vlády je podporu alokovať tak, aby pomohla tým, ktorí ju najviac potrebujú,“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Karaba však skutočný problém vidí inde: „Akokoľvek považujem za nešťastné robiť zmeny na poslednú chvíľu a nekomunikovať ich v dostatočnom predstihu, skutočný problém pri aktuálnom stave programu Zelená domácnostiam vnímam skôr v tom, že štát ešte nezačal s vydávaním poukážok. Domácnostiam a podnikateľom takto štát už 7 mesiacov neodôvodnene blokuje sľúbené finančné prostriedky.“ 

Na problémy s vydávaním poukážok SAPI upozorňovala už začiatkom apríla a svoju výzvu opakuje aj po zverejnení úprav v programe Zelená domácnostiam.

„Apelujeme na Ministerstvo hospodárstva SR, aby teraz už naozaj umožnilo SIEA vydávať a preplácať poukážky, keďže akýkoľvek ďalší odklad nie je odôvodnený a spôsobuje problémy nielen občanom, ale aj inštalačným firmám. Rovnako vyzývame ministerstvo, aby konečne začalo venovať pozornosť aj programu Zelená podnikom, ktorý môže výraznou mierou podporiť dekarbonizáciu firiem a priemyslu,“ vyzýva Karaba.

Zelená solidarita s otáznym efektom


MH SR avizuje aj špeciálnu pomoc pre nízkopríjmové domácnosti, kde v rámci podprojektu Zelená solidarita môže podpora pokrývať až 90% nákladov. Riaditeľ SAPI však upozorňuje, že v prípade nízkopríjmových domácností je potrebné zohľadniť viacero rovín. 

„Jedna vec je príjem domácnosti a tu verím, že to má ministerstvo spočítané správne. Treba si ale uvedomiť, že na to, aby obnoviteľný zdroj priniesol želaný efekt, je potrebné, aby prešla rekonštrukciou aj budova, do ktorej sa inštaluje. Fotovoltika ani tepelné čerpadlá nebudú mať želaný prínos v domoch, ktoré nie sú zateplené a nejakú vymenené strechy aj okná. Základom pre implementáciu OZE je energetická efektívnosť budovy, ktorá je pri nízkopríjmových domácnostiach často otázna. Z tohto pohľadu by mne, osobne, dávalo väčší zmysel podporiť nízkopríjmové domácnosti najskôr cez výzvu Obnov dom,“ komentuje Karaba.

Podľa riaditeľa SAPI nie je možné aktuálne odhadnúť efekt, ktorý takáto forma podpory v skutočnosti prinesie.

 „Myslím, že dnes nikto s určitosťou nevie, aký budú mať tieto zmeny dopad na prijímateľov dotácií a trh. To ukáže až prax. Opäť však zdôrazňujem, že najdôležitejšie je konečne spustiť vydávanie poukážok a umožniť tak čerpanie dotácií zo strany občanov SR,“ uzatvára Karaba.