Rezignuje miliardár Tykač na výstavbu solárnych elektrární v Českej republike?

Miliardár Pavel Tykač patrí do skupiny 10 najbohatších Čechov. Ako investor tento rok v auguste začal predávať svoje pripravované solárne projekty. Kupujúcim je nemecký fond KGAL, ktorý od Tykača získal projekt 50-megawattovej solárnej elektrárne.

Zdroj: Pavel Tykač

Útek od ambicióznych solárnych plánov?

Jedným z najväčších hráčov v českej fotovoltike sa čoskoro stane tradičná spoločnosť z uhoľnej energetiky Sev.en, ktorú ovláda miliardár Pavel Tykač. Tento rok na Mostecku chce skupina Sev.en postaviť prvé dve veľké fotovoltické elektrárne. Ďalšie budú nasledovať v blízkej budúcnosti.

Na začiatku mája skupina Sev.en oznámila, že na Mostecku plánuje výstavbu solárnych parkov s výkonom až 122 MW. Tento výkon zodpovedá spotrebe takmer 36 000 domácností.

Na uvedené projekty skupina Sev.en už uzavrela zmluvy so Štátnym fondom životného prostredia (SFŽP) o poskytnutí dotácie z programu RES+ Modernizačného fondu. Celkovo získala Sev.en od SFŽP investičné dotácie vo výške 322 miliónov korún.

Teraz sa zdá, že Tykač v oblasti fotovoltiky mení stratégiu. Pomerne nečakane totiž nemeckému investorovi predal na Mostecku projekt 50-megawattovej solárnej elektrárne, ktorý je svojím rozsahom najväčší v Česku.

Atraktívna ponuka

Nemecký fond KGAL ESPF 5 potvrdil svoju prvú solárnu akvizíciu v Česku. Od skupiny Sev.en kúpil pripravovaný solárny projekt s výkonom 50 MW v Česku. Podľa denníka E15 Tykačova skupina Sev.en chce v predajoch pokračovať a aktuálne vyberá nových majiteľov pre ďalšie dve developované solárne elektrárne.

Skupina Sev.en predaj projektu s názvom Saxónia s výkonom 50 MWp vysvetľuje atraktívnou ponukou, ktorú nebolo možné odmietnuť.

Projekt solárnej elektrárne Saxonie bude postavený neďaleko mesta Most pri nemeckých hraniciach. Jeho výstavba sa začne v najbližšom čase, pričom pražský developer Micronix bude zodpovedný za inžiniering, verejné obstarávanie a výstavbu. Elektrina bude predávaná predovšetkým prostredníctvom dlhodobej zmluvy o výkupe elektriny.

Pre KGAL je akvizícia zároveň prvým vstupom na slovenský trh. Podľa neho je zaujímavý kvôli ambicióznym cieľom, ktoré si Česko v oblasti obnoviteľných zdrojov vytýčilo. Napríklad solárny výkon sa má do roku 2030 zvýšiť zo súčasných 3,6 až k desiatim gigawattom.