PPA kontrakty vám pomôžu zaistiť stabilný odbyt alebo odber zelenej elektriny

Kľúčovou výzvou, ktorej Česko aktuálne čelí, je efektívna transformácia energetiky a prechod na obnoviteľné zdroje. Jedným z nástrojov, ktoré pri tom možno využiť, sú zmluvy o dodávke obnoviteľnej energie medzi výrobcom a odberateľom, takzvané PPA kontrakty, ktoré sú najčastejšie uzatvárané na 5 až 20 rokov. 

Zdroj: innogy SE

PPA kontrakty: fyzické, virtuálne, off-site a on-site

Pre výrobcov elektriny z OZE znamenajú zaistenie dlhodobého odbytu vyrobenej elektriny, pre odberateľov (typicky napríklad výrobné firmy) sú cestou, ako si zaistiť cenovo stabilný prísun dnes veľmi žiadanej zelenej elektriny, v prípade potreby aj s certifikáciou. Práve predvídateľnosť ceny je kľúčovou výhodou dlhodobých PPA kontraktov.

PPA kontrakty delíme na fyzické a virtuálne. Fyzické PPA zahŕňajú najčastejšie priamu dodávku elektriny medzi stranami prostredníctvom priameho pripojenia. Virtuálne PPA sú skôr finančným nástrojom, pomocou ktorého obe strany kompenzujú rozdiel medzi dohodnutou a trhovou cenou elektriny. Prínosom tohto druhého variantu je cenová stabilita pre obe zmluvné strany.

Ďalej sa PPA líši podľa vzdialenosti výrobného zdroja od odberateľa na off-site a on-site. V prípade off-site PPA je zelená elektrina dodávaná odberateľovi prostredníctvom verejnej distribučnej siete na diaľku alebo napríklad cez hranice rôznych štátov. On-site PPA je určená na dodávanie energie v blízkosti miesta spotreby. Doposiaľ najvýhodnejším riešením je dodávka priamym vedením. 

Špecifickým typom kontraktu je tzv. sleeved PPA, ktorý okrem výrobcu a odberateľa energie zahŕňa ešte tretiu stranu. Tá prevezme súvisiace činnosti, napríklad zodpovednosť za odchýlku, prepojenie výrobcov s odberateľmi a ďalšie.

Pozor na výhodnosť PPA pre obe zmluvné strany

Hlavným prínosom PPA kontraktov je dosiahnutie cenovej stability pre výrobcov aj odberateľov. Ďalšími výhodami sú kompenzácia uhlíkovej stopy odberateľa, pozitívne vplyvy, ktoré sa premietajú do hodnotenia ESG, a zaisťujú tak financovanie jeho podnikateľskej činnosti. 

PPA pomáhajú optimalizácii využitia elektriny vyrábanej v konkrétnych obnoviteľných zdrojoch, čím pomáhajú OZE, a najmä lokálne výrobné zdroje stabilizovať. Výrobcovia pomáhajú PPA zaistiť financovanie výstavby obnoviteľných zdrojov, pretože ich uzavretie je podmienkou bánk alebo rozhodujúcich finančných inštitúcií na poskytnutie úveru. 

Existujú však aj riziká, ako je zlý odhad ceny, veľký rozdiel dohodnutej a trhovej ceny a z toho plynúca nevýhodnosť pre jednu zo zmluvných strán. Odporúčame preto pri dohodovaní PPA zohľadniť celý rad faktorov ako krivku spotreby, cenové limity, čas trvania či zabezpečenie plnenia záväzkov.

V rámci reformy trhu s elektrinou Európska únia podporuje využívanie DDD a ďalších dlhodobých nástrojov, ako sú CfD (contract for difference). Cieľom je zvýšiť stabilitu a predvídateľnosť trhov, podporiť investície do obnoviteľných a flexibilných čistých technológií a chrániť spotrebiteľov pri energetických krízach.

Autor: Anna Francová, Frank Bold