Podmienky širšieho využívania zmlúv PPA
Zdroj foto: Wikipedia
Transparentný a predvídateľný regulačný rámec
Podľa predsedníčky sekcie energetiky Hospodárskej komory ČR Zuzany Krejčiříkovej je potrebné, aby štát vytvoril podmienky na širšie využívanie zmlúv PPA a zjednodušil legislatívne procesy súvisiace s ich uzatváraním. Na národnej úrovni je podľa nej kľúčové posilniť podporné mechanizmy pre spoločnosti a obce, ktoré chcú tieto zmluvy uzatvárať, a zároveň vytvoriť transparentný a predvídateľný regulačný rámec.
Ondřej Doležal má priame skúsenosti s tvorbou tzv. komunitného energetického projektu založeného na obnoviteľných zdrojoch. Jeho projekt Závisť – Energia Kraja Vysočina má ambíciu stať sa jedným z najväčších svojho druhu v Českej republike. Chce sa zamerať na zdroj, ktorý je v Českej republike stále zanedbávaný – vietor.
„Projekt budujeme už niekoľko rokov a v súčasnosti máme dohodnutú spoluprácu s desiatkami obcí po celej krajine. Cieľom je chrániť odberateľov pred zvyšovaním cien, ku ktorému nevyhnutne dôjde, keď Česká republika upustí od výroby elektriny z uhlia a bude nútená dovážať pätinu svojej spotreby,“ vysvetľuje s tým, že uľahčenie uzatvárania zmlúv PPA štátom by výrazne pomohlo stabilizovať situáciu.
Schvaľovanie je potrebné urýchliť
Obnoviteľné zdroje energie sa u nás stále vytvárajú pomerne pomaly a Česká republika zaostáva za európskym priemerom. Podľa informácií Komory obnoviteľných zdrojov energie tu dominujú solárne elektrárne s 45 000 novými elektrárňami s celkovým výkonom 983 MW v minulom roku. Z tohto počtu je 83 % inštalácií určených na pokrytie vlastnej alebo miestnej spotreby, ktoré sa zvyčajne stavajú na strechách.
V prípade veterných elektrární sme v oveľa horšej situácii, vo veternej energetike sú pred Českou republikou takmer všetky krajiny Európskej únie.
„Predtým neexistovala žiadna politická vôľa budovať tieto zdroje. To sa však mení so začiatkom nedostatku elektriny. Teraz vidíme snahy o urýchlenie povoľovacích procesov, ale v mnohých ohľadoch sa to stále zastavuje a otázkou je, či sa najdôležitejšie zákony schvália včas,“ hovorí Doležal. „Ak nie, existuje riziko, že Česká republika nebude mať dostatok energetických zdrojov na nahradenie uhoľných elektrární, ktoré sa odstavujú v požadovanom čase,“ povedal.
Len pre porovnanie, Česká republika v minulom roku predstavovala jedno percento z celkovej produkcie veternej energie v Európe. Podľa údajov spoločnosti Wind Europe bolo v minulom roku na kontinente nainštalovaných 16,4 GW nových veterných fariem. Európa má teraz celkovo 285 GW kapacity veternej energie. Krajiny EÚ predstavujú 231 GW z celkového inštalovaného výkonu.
Stále existuje veľa prekážok
Flexibilnejšie rozhodovanie a rýchlejšie budovanie týchto zdrojov možno zabezpečiť aj väčším zapojením obcí. Ich úloha pri posilňovaní našej energetickej sebestačnosti je absolútne kľúčová.
„Obce by mali prejsť od defenzívneho k aktívnemu partnerstvu a podieľať sa na rozvoji veternej energie. Zákonom garantovaná pravidelná platba prináša okrem základného príjmu pre obce aj viac príležitostí pre prevádzkovateľov na spoluprácu s miestnymi obyvateľmi a motiváciu využívať veternejšie lokality,“ dodáva Štěpán Chalupa, predseda Komory obnoviteľných zdrojov energie.
„Vzhľadom na približne dvesto veterných elektrární navrhnutých doteraz po celej Českej republike a po dôkladných diskusiách so všetkými relevantnými orgánmi vrátane ministerstiev, odborníkov na životné prostredie, ornitológov a zástupcov miestnych komunít sme dospeli k záveru, že výstavba čo i len štyristo veterných elektrární u nás je v súčasných podmienkach prakticky nemožná úloha,“ hovorí Ondřej Doležal a dodáva:
„A to aj napriek tomu, že máme nadštandardné štartovacie podmienky, sme spoločnosť vo vlastníctve obcí. Nechceme stavať za každú cenu. Chceme kvalitné projekty, ktoré majú zmysel pre ľudí, krajinu a regionálnu ekonomiku. Nie je to ľahké, ale veríme, že ideme správnym smerom.“