Pod Tatrami chcú vybudovať fotovoltickú elektráreň
Poslanci schválili zámer
Elektráreň by mala byť zriadená na dvoch parcelách v celkovej rozlohe viac ako 46-tisíc metrov štvorcových. Podľa primátora Spišskej Belej sa pozemky inak využiť nedajú.
Mestskí poslanci ešte vlani schválili zámer na budúci prenájom pozemkov pre tento účel, počas posledného zasadnutia v septembri tohto roka odsúhlasili zmeny a doplnky územného plánu.
Funkčnú plochu preklasifikovali na plochu na výrobu s možnosťou umiestnenia fotovoltaickej elektrárne.
Prenájom na 30 rokov
Mestské zastupiteľstvo v minulom roku v máji schválilo prenájom na 30 rokov za nájomné vo výške 30 centov za štvorcový meter ročne spoločnosti oekostrom Service, vrátane každoročnej inflačnej doložky.
„Schválili sme zmluvy o budúcich zmluvách a následne sme spustili proces zmien a doplnkov územného plánu, ktoré sme teraz schválili,“ ozrejmil primátor mesta Peter Zibura.
Teraz môže podľa jeho slov investor podať žiadosť o územné rozhodnutie, aby sa začalo územné konanie. Solárne elektráreň tam môže následne podľa jeho slov stáť za pár mesiacov. Zatiaľ sa však o územie stará mesto, kosí ho a udržiava.
„Lokalitu uzavretej skládky v Spišskej Belej sme si zvolili pre vhodnosť jednak jej geografických pomerov, tak aj technických podmienok pripojenia do energetickej siete. Zároveň sme chceli využiť priestor uzavretej skládky, teda lokalitu, ktorá by mala inak iba veľmi obmedzené možnosti využitia,” potvrdil v mene spoločnosti Figlár. Projekt solárnej elektrárne sa podľa jeho slov momentálne nachádza stále v povoľovacom procese.
Ďalšie kroky
Ďalším krokom je podanie žiadosti vzhľadom na maximálnu rezervovanú kapacitu a určenie bodu pripojenia distribúcie VSD (Východoslovenská distribučná). Ďalej bude nasledovať príprava projektovej dokumentácie, potrebná je tiež zmena územného plánu, územné konanie a proces ukončí samotná výstavba.
Spôsob ukotvenia fotovoltických modulov na zrekultivovanej skládke bude pomocou šikmého navŕtania do minimálnej hĺbky, resp. spôsobom s minimálnym zásahom do podložia.
Realizácia potrvá dva až tri roky
Predpokladá, že celkový proces realizácie projektu potrvá dva až tri roky. Vyrobenú energiu budú následne dodávať do distribučnej siete. Vizuálneho smogu sa primátor podtatranského mestečka neobáva.
„Ide o menšiu dolinu, je to pri hlavnej ceste za mestom, okolo je poľnohospodárska pôda, takže myslím si, že špatiť okolie to nebude. Skôr naopak, bude to signál, že sme v regióne moderní. Bude to taká vhodná kombinácia – Tatry, príroda a zelená energia,“ uzavrel primátor Spišskej Belej Peter Zibura.