Plánu obnovy: Štát posiela dodatočnách 30 mil. EUR na podporu OZE a batériových systémov
Zdroj foto: Wikipedia
Nová výzva
Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) zverejnilo Výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a batériových systémov. Cieľom výzvy je zvýšenie podielu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na hrubej konečnej energetickej spotrebe Slovenskej republiky.
Výzva bude vyhlásená do 15. júla 2025 a je určená pre fyzické alebo právnické osoby podľa § 2 ods. 2 písm. a) až c) Obchodného zákonníka a podporuje výstavu/inštaláciu zariadení na výrobu elektriny využitím obnoviteľných zdrojov energie (solárna, veterná, geotermálna energia, energia z biomasy, bioplynu, skládkového plynu a plynu z čistiarní odpadových vôd). Súčasťou projektu musí byť zároveň inštalovanie nového zariadenia na uskladňovanie elektriny (pripojeného pred odovzdávacím miestom zariadenia na výrobu elektriny z OZE) – batériový systém.
Podporené môžu byť nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE s celkovým inštalovaným výkonom minimálne 0,5 MW a maximálne 5 MW. Rovnako ako vlani platí, že dotácia môže pokryť nanajvýš 45 % oprávnených výdavkov na projekt. Celková alokácia výzvy predstavuje 30 mil. eur. Projekty sa musia realizovať do júna 2026.
Predmetom projektu môže byť výlučne jedno zariadenie na výrobu elektriny z OZE, pričom jedným zariadením na výrobu elektriny z OZE sa rozumie zariadenie alebo skupina zariadení, ktoré sú v spoločnom bode (odbernom a odovzdávacom mieste) pripojené priamo alebo cez transformátor na priame vedenie, do distribučnej sústavy alebo do prenosovej sústavy na území Slovenskej republiky a slúžia na výrobu elektriny z rovnakého druhu OZE alebo na výrobu elektriny kombinovanou výrobou z rovnakého druhu OZE.
Výška podpory
Maximálna intenzita pomoci pre projekt je na základe uplatnenia súťažného ponukového konania stanovená vo výške 45 % z celkových oprávnených výdavkov projektu (ďalej ako „COV projektu“). Maximálna výška podpory na projekt je 2,5 mil. EUR. Projekty môžu byť realizované na celom území SR. Pri vyhodnocovaní žiadostí bude hlavným kritériom podpory nákladová efektívnosť.
Všetky schválené projekty musia zabezpečiť environmentálnu udržateľnosť v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, podporené tak budú iba projekty spĺňajúce požiadavky legislatívy EÚ a SR v oblasti ochrany životného prostredia ako aj ostatnej relevantnej legislatívy.
Celkový inštalovaný výkon zariadenia na výrobu elektriny z OZE, ktoré je predmetom projektu, musí byť minimálne 0,5 MW vrátane a maximálne 5 MW vrátane.
Parametre pre batériový systém
Pre zariadenie na uskladňovanie elektriny (ďalej len „batériový systém“) platia súčasne všetky nasledovné podmienky:
– batériový systém musí byť pripojený v odbernom a odovzdávacom mieste zariadenia na výrobu elektriny z OZE, ktoré je predmetom projektu, a to na strane výrobcu elektriny (žiadateľ) vyrobenej zariadením na výrobu elektriny z OZE, ktoré je predmetom projektu;
– inštalovaný výkon batériového systému musí byť minimálne na úrovni 0,05 MW (50 kW);
– kapacita batériového systému musí byť minimálne na úrovni 0,1 MWh (100 kWh);
– nominálna hodnota kapacity batériového systému musí byť rovná alebo väčšia ako nominálna hodnota inštalovaného výkonu batériového systému;
– inštalovaný výkon batériového systému nesmie prekročiť inštalovaný výkon nového zariadenia na výrobu elektriny z OZE, ktoré je predmetom projektu pripojeného do sústavy v danom odovzdávacom mieste;
– batériový systém musí na ročnej báze prijať minimálne 75 % svojej energie z priamo pripojeného zariadenia na výrobu elektriny z OZE.
Podmienka miesta realizácie projektu
Pozemok, na ktorom sa plánujú v rámci realizácie projektu, predmetom ktorého je zariadenie na priamu výrobu elektriny zo slnečnej energie, umiestniť fotovoltické panely, nesmie byť ku dňu uzatvorenia výzvy poľnohospodárskym druhom pozemku.
Poľnohospodárskym druhom pozemku sa rozumie pôda definovaná v § 2 písm. b) zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, t. j. poľnohospodárskou pôdou sa rozumie produkčne potenciálna pôda evidovaná v katastri nehnuteľností ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty.
Životnosť fotovoltických panelov nového zariadenia, ktoré využíva slnečnú energiu na priamu výrobu elektriny, musí byť minimálne 20 rokov a 10 rokov v prípade meničov napätia. Životnosť veternej elektrárne , ktorá využíva veternú energiu na priamu výrobu elektriny, musí byť minimálne 15 rokov.
Základnou podmienkou pre batériový systém je zabezpečenie kritérií obehového hospodárstva, konkrétne minimálnej životnosti batériového systému, ktorá musí byť minimálne 8 rokov od začiatku prevádzky batériového systému alebo batériový systém musí dosiahnuť minimálne 4000 nabíjacích cyklov.
Viac informácií
https://www.energie-portal.sk/Dokument/baterie-oze-plan-obnovy-dotacie-111533.aspx
https://www.mhsr.sk/uploads/files/x6VLIaMb.pdf?csrt=5445045920662505066