Nový fond stavia na investičnú príležitosť v oblasti obnoviteľných zdrojov energie
Zdroj: Amper Meteo
Vysoký výnos
Cieľom fondu je 15 % ročné zhodnotenie, prvotný úpis odštartoval 1. marca a potrvá do konca mája. Tento podfond bol predstavený na začiatku marca na najväčšej wealth management konferencii v Česku organizovanej spoločnosťou WOOD & Co., na ktorej sa v Obecnom dome zúčastnilo približne 500 kvalifikovaných investorov.
Investičná skupina WOOD & Company po novom umožní investície do atraktívneho odvetvia obnoviteľných zdrojov energie. Podfond WOOD SICAV Renewables sa bude zameriavať na výstavbu, prevádzku a predaj projektov obnoviteľných zdrojov energie v Európe.
Podfond určený pre kvalifikovaných investorov ponúkne investíciu s očakávaným zhodnotením cca 15 % p. a. a odporučeným investičným horizontom 5 rokov. Podfond presadzuje uplatnenie princípov udržateľnosti a ponesie označenie „light green“ v rámci taxonómie EÚ. Prvotný úpis investičných akcií do tohto podfondu bude prebiehať od 1. marca do 31. mája s cieľom získať od investorov niekoľko desiatok miliónov eur.
Prvé investície v Rumunsku
„Pre jednotlivé investičné príležitosti budú v rámci fondu vznikať joint venture s renomovanými strategickými partnermi. Tým prvým sa stala spoločnosť Solek, s ktorou budú realizované dva rozsiahle solárne parky v Rumunsku,“ hovorí Vladimír Jaroš, CEO skupiny WOOD & Company.
Cieľom Európskej únie je znížiť emisie skleníkových plynov o 55 % do roku 2030 oproti stavu z roku 1990 a dosiahnuť nulové čisté emisie do roku 2050. Jednou z ciest, ako túto métu dosiahnuť, je strojnásobenie inštalovanej kapacity fotovoltických a veterných parkov do roku 2030 a navýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov v EÚ zo súčasných 23 % až na 45 % do roku 2030.
„Obnoviteľné zdroje energie sú a budú dôležitou témou ďalšej dekády. Chceme sa im venovať, pretože nám dávajú zmysel nielen z investičného pohľadu, ale aj z hľadiska udržateľnosti a ochrany životného prostredia pre ďalšie generácie,“ dopĺňa Vladimír Jaroš.
Prvou plánovanou akvizíciou WOOD SICAV Renewables podfondu sú solárne parky na území Rumunska s výkonom 100 – 200 MWp, s plánovaným uvedením do prevádzky do konca roka 2025. Oba projekty sú v súčasnosti pripravené na výstavbu so všetkými potrebnými povoleniami.
Pri oboch projektoch sú tiež v pokročilom rokovaní zmluvy na dlhodobý odber elektriny. Spoločnosť Solek Holding sa ako jeden z lídrov na poli fotovoltických elektrární podieľa na projektoch v role strategického partnera, developera a prevádzkovateľa. Má za sebou viac než 13 rokov skúseností a desiatky referencií v rámci Európy a Latinskej Ameriky. Na svojich projektoch spolupracuje so svetovými investičnými skupinami, ako je napríklad BlackRock alebo Natixis.
Rumunsko ako región príležitostí
Cieľom Rumunska je do roku 2032 úplne ukončiť výrobu elektriny z uhlia a dlhodobo ponechať v energetickom mixe iba jadrové elektrárne, nízkouhlíkové zdroje a obnoviteľné zdroje energie. A v tejto oblasti postupuje veľmi efektívne, keď za posledné tri dekády znížilo emisie skleníkových plynov o 71 %. Zatiaľ čo sa obnoviteľné zdroje v roku 1990 podieľali na výrobe elektriny iba 17 %, cieľ na rok 2030 je prekonať 50 %.
„Rumunsko vnímame ako región s veľkým potenciálom na budovanie solárnych elektrární. Ponúka ideálnu kombináciu trhovej príležitosti, zón vysokého osvitu s vysokým koeficientom výroby a systému štátnych podpor,“ uzatvára Vladimír Jaroš.