Neviditeľný ničiteľ fotovoltickej inštalácie, PID! Je každý antiPID panel ozaj antiPID?
Zdroj foto: SEZ KES
Ako PID efekt detekovať?
Ideálne počas servisnej obhliadky a OPaOS. Snímkovanie termokamerou – časovo nenáročná metóda, vyhodnotenie výsledkov však chce určitého Filipa, keďže sa PID efekt prejavuje tak, ako väčšina iných elektrických a mechanických poškodení vo forme hotspotu.
Vyhotovenie VA charakteristík stringu – metóda, ktorá vyžaduje nie len čas, ale i vybavenie. Prináša však jednoznačné odpovede, pokiaľ vyhotovené meranie je s čím porovnať. (Revizáci, vyhotovte pre nás servisákov i východiskové VA charakteristiky po uvedení do prevádzky).
Ako zvrátiť začínajúce poškodenie PID efektom?
Zmena zapojenia stringov – touto zmenou dokážeme znížiť hodnotu záporného relatívneho potenciálu na zápornom konci stringu. Zatiaľ čo väčšina inštalácie používa zapojenie prvé (ako zobrazuje obr. – zdroj SEZ KES), doplnením funkčného uzemnenia môžeme krivku relatívneho rozloženia potenciálu posunúť po y-ose. Pozor však na podmienku použitia meniča s integrovaným TRF.
Prepólovanie stringov – zmena polarity stringu na strane samotného reťazca po určitej dlhšej dobe prevádzky vyvolá reverzný tok elektrónov. Ide však o pomerne nebezpečnú metódu z hľadiska prevádzky – pred samotným prepólovaním je nutné poznať do detailu topológiu meniča, zapojenie DC strany a najmä doplniť detailné značenie polarity stringu, aby vplyvom použitej kabeláže nedošlo k ich zámene.
Mnohé meniče (napr. Huawei) používajú technológiu aplikácie pozitívneho napätia, ktorá je spustená v noci, tým technologicky zmierňujú vplyv PID efektu. Pre meniče, ktoré túto technológiu integrovanú nemajú, je riešením doplnenie tzv. PID boxu s rovnakou funkciou.
Ako s PID efektom bojujete Vy?
Autor: Lucia Susečko, Electra solutions s.r.o.