Nebezpečnosť fotovoltických elektrární z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti budov
Zdroj: ASKO
Nezabúdať na kritický aspekt bezpečnosti – požiarnu ochranu
S rastúcou popularitou fotovoltických technológií vo svete i na Slovensku je čoraz dôležitejšie nezabúdať na kritický aspekt bezpečnosti – požiarnu ochranu. V mnohých prípadoch za ne môžu neodborné inštalácie a nekvalitné komponenty čo zvyšuje potrebu protipožiarnej ochrany na strechách objektov kde inštalujeme fotovoltiku.
Protipožiarna ochrana je kľúčová pri projektovaní a zhotovení fotovoltiky. Hoci panely samotné nehoria, chybná inštalácia môže spôsobiť požiar strešných konštrukcií, fólií alebo kabeláže, z ktorých sa požiar môže ľahko rozšíriť do ďalších častí stavby.
Preto je nevyhnutné venovať pozornosť kvalite služieb a vyberať si dodávateľov s dokonalou projektovou dokumentáciou , ktorí zohľadňujú riziká požiaru a sú schopní navrhnúť a zrealizovať efektívne riešenia.
Nenechajme sa zlákať nízkou cenou na úkor bezpečnosti
Asociácia pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky vydala normu ATN 011, ktorá sa venuje aj požiarnej bezpečnosti fotovoltických systémov. Je to jedna z noriem, ktoré by mali byť základom pre bezpečnú a efektívnu inštaláciu.
Zamyslime sa nad tým, či je lepšie učiť sa na vlastných chybách , alebo sa radšej spoľahnúť na overené odborné postupy a technológie. Dbajte na svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych.
Investícia do kvalitnej inštalácie sa vždy oplatí, nielen z hľadiska úspor energie, ale predovšetkým v kontexte ochrany života a majetku.
Autor: Tomáš Krchnák,Víceprezident Asociácia pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky (APPO SR)