Lítium-iónové batérie: Ako menia hru a prečo by sme mali byť opatrní!
Zdroj: Tomáš Krchnák
Príčiny môžu byť rôzne
Požiare lítium-iónových batérií sú často spôsobené ich prehriatím. Príčiny môžu byť rôzne: nadmerné nabíjanie , vybíjanie, rýchle nabíjanie, prehriatie okolia , mechanické poškodenie nekompatibilné nabíjačky , výrobné chyby , poškodenie elektrickým prúdom či vystavenie extrémnym teplotám.
Ako minimalizovať tieto riziká?
– Nakupujte certifikované výrobky
– Používajte správne nabíjačky
– Ak batéria vykazuje známky poškodenia, prestaňte ju používať
– Nechajte opravy na profesionáloch.
Na bezpečné nabíjanie e-bicyklov a e-kolobežiek používajte špeciálne lítiové púzdra alebo protipožiarne skrinky. Ak takéto púzdro nemáte, nabíjajte vonku, mimo horľavých materiálov a priameho slnečného svetla. V interiéri zabezpečte, aby nabíjacie miesto bolo mimo dosahu horľavých materiálov a neblokovalo únikové cesty.
Opatrné zaobchádzanie
Lítium-iónové batérie sú neoceniteľným zdrojom energie pre moderné technológie, ale vyžadujú opatrné zaobchádzanie a správne používanie, aby sa minimalizovalo riziko a zabezpečila sa bezpečnosť ľudí a majetku.
Momentálne sa rieši legislatíva elektrických áut ktoré budú vchádzať do garáží, ale čo ostatné elektrické zariadenia, ktoré sú rovnako a možno aj viac nebezpečnejšie ako samotné elektro auto keďže tie menšie vozidlá ako kolobežky a bicykle nabíjame doma vo svojich bytoch, schodiskách a domovoch.
Nemôžeme brať požiarnu ochranu ako nutné zlo, ktoré je potrebné zabezpečiť v minimálnej miere podľa aktuálne platnej legislatívy. Tá ani len netuší o nebezpečenstvách plynúcich z takýchto zariadení nakoľko bola tvorená pred desiatkami rokov v dobe, kedy prichádzali do praxe ešte len mobilné telefony.
Bezpečnosť na prvom mieste
Používajte dymové hlasíče, ktoré Vám môžu pomôcť pri rýchlej detekcii , ale viete ako sa bezpečne a rýchlo dostať zo svojho domu alebo bytu a poznáte pravidlá požiarnej prevencii pri nabíjaní elektrických zariadení?
Viete čo je úniková cesta a ako sa do nej bezpečne dostať? Aj na tieto otázky dávajú odpovede Krátke návody požiarnej ochrany, ktoré vytváram pre Asociácia pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky. Prečítajte si tieto návody, možno práve Vám môžu zachrániť život…
Slovensko len čaká na podobnú skúsenosť nielen v garážach, ale aj v obytných domoch a až vtedy sa zobudí do krutej reality dnešných dní. Predchádzajme takejto udalosti a venujme pár minút práve požiarnej prevencii‼️
Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste ‼️
Autor: Tomáš Krchnák,Víceprezident Asociácia pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky (APPO SR).
Zdroj: https://www.linkedin.com/posts/krchnaktomas_zhorimepodlapredpisov-firesafety-fireprotection-activity-7219599795147915264-u7cL?utm_source=share&utm_medium=member_desktop