Laboratórium čistej energetiky testuje meniče, batériové úložiská i wallboxy

Distribučná spoločnosť EG.D, člen skupiny E.ON, otvorila pred rokom v Českých Budějoviciach nové laboratórium na testovanie a certifikáciu technologických prvkov obnoviteľných zdrojov energie. Pracovisko, ktoré je primárne zamerané na solárne elektrárne, má na domáce pomery unikátne vybavenie, umožní rýchlejšie a presnejšie testy menších energetických zariadení.

Zdroj: E.GD

Zacielené primárne na fotovoltiku

Laboratórium EG.D sa primárne zameriava na testovanie meničov do fotovoltických elektrární. Meniče sú zariadenia, ktoré menia jednosmerné napätie z fotovoltickej elektrárne na striedavé napätie elektrickej siete. Okrem meničov odborníci EG.D na budějovickom pracovisku však zvládnu otestovať i batériové úložiská alebo wallboxy na dobíjanie elektromobilov.

Cieľom EG.D je zodpovedne integrovať čo najviac obnoviteľných zdrojov, a preto musí zaistiť pripojenie s vopred známymi vplyvmi prevádzky týchto výrobní na napájaciu distribučnú sieť a ostatných zákazníkov. Testovanie a skúšky v laboratóriu umožnia lepšie predchádzať blackoutom, zlepšia stabilitu a spoľahlivosť celej siete a v neposlednom rade prispejú k zvýšeniu kapacity pripojenia ďalších obnoviteľných zdrojov.

Zákazníkov nového laboratória tvoria hlavne firmy, ktoré dodávajú alebo vyrábajú komponenty na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Ak testované zariadenie prejde úspešne certifikáciou, bude možné pripojiť ho do distribučnej siete oveľa rýchlejšie.

Celkovo by sa mal proces pripojenia nového obnoviteľného zdroja výrazne zjednodušiť a skrátiť. To by mali oceniť hlavne menší výrobcovia elektriny – napríklad prevádzkovatelia solárnych elektrární na strechách domov a firemných objektoch, ktorí okrem lepších podmienok na pripojenie získajú i záruku, že ich technológia je 100 % kompatibilná s elektrickou distribučnou sieťou EG.D.

Čím sa laboratórium zaoberá?

V laboratóriu EG.D sa simuluje prostredie striedavej sústavy nízkeho napätia a súčasne jednosmerné napätie, ako sú fotovoltické panely alebo batérie. To umožňuje skúmať niektoré napäťové a frekvenčné javy bez toho, aby to malo akýkoľvek vplyv na verejnú distribučnú sieť nízkeho napätia.

V praxi môže laboratórium preto testovať správanie a reakcie:

meničových výrobných modulov,

komplexnejších systémov lokálneho energetického manažmentu kombinovaných s batériovými úložiskami a záťažami,

akýchkoľvek ďalších výrobných alebo odberových zariadení, ktoré spadajú do výkonového limitu laboratória.

Väčšina testovaných zariadení pochádza zo zahraničia a niekedy sa mierne líši ich nastavenie od štandardov, ktoré sa používajú v Česku. Na EG.D sa preto obracajú ich výrobcovia alebo českí dovozcovia. Distribučná spoločnosť potom zariadenia testuje a nastavuje ich firmvér tak, aby boli maximálne kompatibilné s českou distribučnou sústavou. 

Ak prejdú zariadenia certifikáciou, firmy, distribútor i zákazníci majú istotu, že sú bezpečné na nasadenie v tuzemsku.

Jednotná metodika

Českobudějovické laboratórium EG.D spolupracuje ešte s ďalšími dvoma – v Hradci Králové a na Vysokom učení technickom v Brne. Pracoviská sú unikátne v tom, že používajú rovnakú metodiku skúšania meničov a dáta si navzájom vymieňajú. 

Cieľom EG.D a jeho partnerov je do budúcnosti vytvoriť ešte väčšiu sieť laboratórií, ktoré budú všetky používať jednotnú metodiku a výsledky testovanie vyhodnotia nezávisle od miesta testovania.

Význam laboratória narastá i v kontexte stále rastúceho počtu fotovoltík pripájaných do siete. Pre predstavu, zatiaľ čo v roku 2018 ich EG.D do svojej distribučnej siete pripojilo iba 700, za celý rok 2022 to bolo už 11 500 a len za prvý polrok tohto roku už 16 500.