Komisia predkladá usmernenia a odporúčania na urýchlenie zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov pred výročím plánu REPowerEU

Takmer dva roky od prijatia plánu REPowerEU dnes Komisia poskytuje dodatočnú podporu členským štátom s cieľom ďalej urýchliť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov a znížiť dovoz ruských fosílnych palív. Komisia prijala súbor nových a aktualizovaných odporúčaní a usmerňovacích dokumentov s cieľom zlepšiť a zefektívniť postupy udeľovania povolení a aukcie pre obnoviteľné zdroje energie.
Tieto dokumenty pomôžu pri vykonávaní rámca EÚ pre energiu z obnoviteľných zdrojov zlepšením podmienok pre rýchle zavádzanie domácej energie z obnoviteľných zdrojov. Zvýšením dopytu po čistých technológiách vyrobených v Európe táto iniciatíva prispeje aj k posilneniu konkurencieschopnosti priemyslu, zvýšeniu odolnosti energetického systému a plneniu 
Európskej zelenej dohody.

Zdroj: Evropská komisia

Rýchlejšie a jednoduchšie postupy udeľovania povolení

aktualizovanom odporúčaní o urýchlení postupov udeľovania povolení a jeho sprievodných usmerneniach, ktoré sa dnes prijali, Komisia zdôrazňuje spôsoby, ako zlepšiť postupy plánovania a udeľovania povolení pre projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a súvisiacej infraštruktúry v EÚ. Aktualizované usmernenie k udeľovaniu povolení poskytuje príklady osvedčených postupov v oblasti rýchlejších a jednoduchších postupov udeľovania povolení, zdôrazňuje význam digitalizácie a účasti komunít, ľudských zdrojov a zručností; a načrtáva, ako čo najlepšie zvládnuť postupy výberu lokality a sieťové pripojenia.

Komisia prijala aj ďalší usmerňovací dokument o určení oblastí zrýchlenia výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Podľa revidovanej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie ide o lokality, v ktorých sa neočakáva, že zavádzanie projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov bude mať významný vplyv na životné prostredie, a preto sa urýchlia potrebné postupy na zabezpečenie rýchleho zavádzania konkrétnych technológií.

Kľúčovými prvkami výberu takýchto oblastí sú dostupnosť digitálnych nástrojov na plánovanie a mapovanie a údaje o kapacite energie z obnoviteľných zdrojov a o možnom vplyve na životné prostredie. Komisia vo svojom usmernení zdôrazňuje aj úlohu riadneho zapojenia zainteresovaných strán a verejných konzultácií s cieľom uľahčiť úspešné určenie takýchto oblastí zrýchlenia.

Lepšie navrhnuté aukcie

Aukcie zohrávajú kľúčovú úlohu pri zavádzaní energie z obnoviteľných zdrojov a ak sú dobre navrhnuté, môžu podporovať stabilný a udržateľný rast hospodárstva EÚ. Načrtnutím štandardných prvkov návrhu aukcií v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov sa na základe odporúčania usmerneníKomisie tieto postupy zharmonizujú a zefektívnia v súlade s aktom o emisne neutrálnom priemysle.

Dnešné odporúčanie a sprievodný usmerňovací dokument pomôžu členským štátom navrhnúť aukcie, v ktorých sa zohľadnia ciele, ako je kvalita, príspevok k odolnosti a environmentálna udržateľnosť. Použitie necenových kritérií umožní odmeňovať projekty s vyššou pridanou hodnotou. Pomôže rozvíjať európsky ekosystém výroby emisne neutrálnych technológií a zabezpečí, aby sa projekty realizovali v plnej miere a včas. Tým sa zabezpečí, že prechod na čistú energiu pôjde ruka v ruke so silnou priemyselnou základňou v Európe.

S cieľom ďalej zvýšiť viditeľnosť a predvídateľnosť pre investorov v celom hodnotovom reťazci obnoviteľných zdrojov energie Komisia dnes aktualizovala aj platformu Únie pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, online systém, v rámci ktorého členské štáty uverejnia základné informácie o svojich harmonogramoch aukcií.

Tieto informácie by mali zahŕňať harmonogram a frekvenciu aukcií, vydraženú kapacitu, plánovaný rozpočet a oprávnené technológie, ako sa vyžaduje v smernici o obnoviteľných zdrojoch energie. Platforma poskytne spoločnostiam jednotné informačné miesto pre všetky aukcie energie z obnoviteľných zdrojov plánované v celej EÚ.