Intersolar (4): Rastúci počet insolvencií potvrdzuje napätie v solárnej a baterkovej brandži
Vlna insolvencií je predzvesťou konsolidácie
Klesajúci dopyt po nových fotovoltaických elektrárňach v Európe a masívny previs výrobných kapacít stojí za prudkým poklesom cien fotovoltaických panelov a batériových systémov. Niekoľko oznámení insolvencií pred av priebehu veľtrhu Intersolar sú predzvesťou veľkých otrasov na trhu, ktorý prejde v nasledujúcich dvoch rokoch výraznou konsolidáciou.
Spoločnosť Solarnative, ktorý tento rok ako výrobca mikrostriedačov na Intersolare mala stánok, sa zrejme s veľtrhom definitívne rozlúčila. Ešte prvý deň (streda 19. júna) firma oznámila na svojom stánku av tlačovej správe, že hľadá investora. Posledný deň veľtrhu (piatok 21. júna) firma v tlačovej správe oznámila insolvenciu.
Podobný osud (insolvencia či bankroty) v priebehu jarných mesiacov postihol rakúskeho výrobcu fotovoltaických panelov Energetica a rakúskeho výrobcu batériových systémov Xelectric. Do vážnych finančných problémov sa v máji dostal nemecký výrobca šikovných meracích prístrojov Solandeo, ktorý sa tiež teraz nachádza v insolvencii.
Prvou obeťou z trhových turbulencií je aj čínska spoločnosť Akome. Tento čínsky výrobca panelov bol v polovici júna „delistovaný“ alebo vylúčený z čínskej burzy cenných papierov. Dôvodom sú finančné problémy spoločnosti Akome, ktorá nedávno oznámila prerušenie výroby solárnych panelov.
Spoločnosť Akome vykázala auditované čisté straty za roky 2021, 2022 a 2023 v celkovej výške približne 2 miliardy čínskych juanov (cca 6,4 miliardy Sk). Kvôli dlhom po splatnosti boli od konca mája zmrazené bankové účty spoločnosti Akome a ich dcérskych spoločnosti. Zaujímavé je, že spoločnosť Akcome bola ešte v máji uvedená na zozname agentúry Bloomberg ako výrobca fotovoltaických modulov prvej úrovne (Tier-1) pre 2. štvrťrok roku 2024.
Padajúce ceny a masívna konsolidácia trhu
V poslednom roku došlo k masívnemu prepadu veľkoobchodných cien solárnych panelov aj batériových článkov/systémov. Jedným z dôvodov je masívny previs výrobných kapacít oproti súčasnému dopytu na trhu.
Toto núti výrobcov aj obchodníkov masívne zlacňovať, pričom často ceny padajú pod reálne výrobné náklady. V Európe sme navyše tento rok svedkami klesajúceho dopytu po nových fotovoltaických systémoch, čo prináša tlak aj na inštalatérov fotovoltaických systémov, ktorí sú nútení znižovať ceny aj marže.
Napriek veľmi turbulentnej situácii na trhu do výroby solárnych panelov stále vstupujú noví hráči z oblasti klimatizácie či spotrebnej elektroniky ako je spoločnosť TCL . Okrem toho sa výrobcovia panelov novo presúvajú na susedný trh, ktorým je akumulácia energie či systémov nabíjania elektromobilov.
Rok 2024 a 2024 bude veľmi nestabilný, pretože najmä trh so solárnou energiou a skladovaním energie sa bude stretávať s nadmernou výrobnou kapacitou a geopolitickými problémami (zavádzanie ochranných ciel na dovoz panelov z Číny do USA či Indie). Mnohé spoločnosti zrejme túto kombináciu faktorov zrejme nezvládnu a trh opustia.
Avšak spoločnosti, ktoré konsolidáciou prežijú, budú štíhlejšie a budú mať lepšiu pozíciu pre ďalší rast ako kedykoľvek predtým preto, aby sa zviezli na ďalšej vlne energetickej transformácie.