Intersolar (1.): Solárnu energetiku čaká obrovský boom v tejto dekáde, ale aj krachy výrobcov
Až 585 GW nového výkonu vo fotovoltike
V roku 2024 porastie svetová fotovoltika o 585 GW, ako o tom na veľtrhu Intersolar informovala popredná analytička Jenny Chaseová z agentúry Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Na porovnanie, je to o tretinu viac ako v roku 2023.
Expanzia solárnej energetiky je v súčasnosti špecifická v tom, že v odvetví solárnej energetiky existuje previs výrobných kapacít oproti globálnemu dopytu po nových fotovoltických inštaláciách. V súčasnosti je výrobná kapacita fotovoltických panelov približne 1 100 GW, čo je oveľa viac ako predikovaný rast trhu v tomto roku (585 GW).
Napriek skutočnosti, že niektoré továrne na výrobu solárnych panelov zastavili svoju činnosť či znížili výrobu, ceny polysilikónu fotovoltických článkov a panelov sa dostali v tomto roku na historické minimá. Za posledný rok a pol veľkoobchodné ceny panelov poklesli o takmer 65 %.
Turbulencie a dominancia Číny
Podľa agentúry BNEF bude mať väčšina popredných čínskych výrobcov panelov tento rok oveľa nižšie marže, než to bolo v minulosti. Je to spôsobené poklesom cien fotovoltických panelov o viac ako 50 % na medziročnej báze.
Nízke marže pre výrobcov panelov majú trvať najmenej do roku 2025, kým sa trh panelov skonsoliduje a obmedzia sa investičné výdavky do nových výrobných kapacít. Súčasne dôjde k uzatváraniu výrobných závodov, ktoré produkujú solárne články typu-P, po ktorých teraz výrazne klesá dopyt na trhu.
BNEF očakáva, že nízke marže výrobcov budú pokračovať najmenej do roku 2025, čo obmedzí prebiehajúce investičné výdavky do nových výrobných kapacít. Súčasne dôjde k uzatváraniu starších solárnych výrobných závodov.
Nastávajúcu „búrku“ na trhu nemusí mnoho výrobcov panelov vydržať. Amerických a indických výrobcov solárnych panelov chránia vysoké clá na dovoz lacných panelov z Číny, avšak výrobcovia panelov v krajinách EÚ sú chránení oveľa menej a zrejme ich čakajú veľmi turbulentné časy.
V brandži panuje jedna „istota“. Čína opäť podľa prognózy BNEF v roku 2024 nainštaluje 50 % svetovej kapacity vo výrobe solárnej energie a rovnako ako v roku 2023 zopakuje svoje svetové prvenstvo.
Kedy svet inštaluje 1 000 GW ročne vo fotovoltike?
Bude to v roku 2025 alebo možno až v roku 2028? Na túto otázku analytici BNEF nedokážu dať v súčasnosti jasnú odpoveď.
Avšak prudký pokles cien fotovotických panelov a taktiež batérií dramaticky urýchli investície do nových fotovoltických inštalácií vo svete. Boom fotovoltiky bude každopádne spojený s prudkým poklesom cien batériových systémov akumulácie energie (BESS), čo bude poháňať rozvoj hybridných solárnych systémov vybavených práve BESS.
Práve hybridné solárne elektrárne v kombinácii s BESS sú schopné predchádzať záporným veľkoobchodným cenám elektriny v čase, keď je slnečno. A tiež umožnia časový posun solárnej výroby do cennej večernej špičky, keď sú na trhu najvyššie ceny elektriny.