Inšpekcie FVE pomocou dronov: čo zahŕňajú a kedy sa oplatia?
Zdroj: INSPEKTRA
O skúsenostiach s inšpekciou FVE pomocou dronov sa bude diskutovať na fotovoltickej konferencii Smart Energy Forum v Prahe v dňoch 9. – 10. októbra 2024.
Ako často vykonávať kontrolu elektrárne?
FVE je skvelým zdrojom elektrickej energie, ale mnohí investori často zanedbávajú jej pravidelnú údržbu, ktorá dokáže predĺžiť nielen životnosť elektrárne, ale hlavne zvýši množstvo vyrobenej elektrickej energie. Kontroly s dronom poskytujú kvalitné a prehľadné dáta o stave FVE.
„Inšpekcie s dronom poskytujú kvalitné a prehľadné dáta o stave fotovoltiky. Spôsob snímania dronom je veľmi bezpečný, najmä pri lietaní nad fotovoltikou, ktorá je nainštalovaná na streche objektu. Pri kontrole FVE totiž nepotrebujeme vstupovať do priestoru fotovoltiky ani na streche, ani na zemi, dron má dostatočný dosah signálu a baterky si nabijeme z auta,“ hovorí Miroslav Kleinbauer zo spoločnosti INSPEKTRA, ktorá sa zaoberá leteckou diagnostikou FVE pomocou dronov.
Väčšina problémov sa dá včas zistiť pomocou inšpekcie solárnych panelov. Ideálna je pravidelná údržba a monitorovanie, a to najlepšie dvakrát ročne pre veľké FVE (nad 1 MWp) a napríklad raz ročne pre menšie FVE (50 kWp a viac) s tým, že kontrolu odporúčame vykonať periodicky a ďalej pri prevzatí diela, pri akvizícii FVE, pri predaji FVE a tiež pri poisťovaní FVE. Okrem prirodzenej degradácie je potrebné kontrolovať aj problémy panelov, ale aj chyby pri inštalácii, ktoré ovplyvňujú výkon elektrárne najviac.
„Najúčinnejšia je inšpekcia pomocou dronov s následným vyhodnotením pomocou sofistikovaného softvéru, ktorý umožňuje efektívne sledovať stav panelov a identifikovať potrebnú údržbu alebo opravy. Pravidelná kontrola FVE pomocou dronov pomáha udržovať panely v optimálnom stave, čo minimalizuje výkonové straty a maximalizuje výrobu elektriny,“ informuje Kleinbauer.
Aké chyby na elektrárni môže odhaliť dron?
Aby sa predišlo mnohým problémom s fotovoltickými panelmi, je potrebné FVE pravidelne kontrolovať. Kontrola termokamerou, ktorá je umiestnená na dronoch, je v tomto prípade ideálne riešenie, pretože teplotné extrémy na fotovoltických paneloch sa v termograme (= obraz získaný pomocou termokamery) veľmi dobre zobrazia. Drony umožňujú rýchlu a efektívnu inšpekciu FVE bez zdĺhavej prípravy a ručného merania.
Letecká termografia FVE umožňuje okrem iného aj detekciu potenciálnych porúch na úrovni jednotlivých článkov (hot-spoty), porúch spojených s by-pass diódami, indikáciu možnej prítomnosti PID a ďalších potenciálnych problémov odhaliteľných IR kamerou. Okrem prirodzenej degradácie panelov sa totiž môžu vyskytnúť aj chyby na jednotlivých paneloch alebo chyby v inštalácii (zapojení) panelov. Niektoré z týchto chýb nielenže znižujú celkový výkon elektrárne, ale môžu byť aj nebezpečné.
„Medzi najčastejšie identifikované poruchy na FVE patria hot-spoty (prehrievajúce sa články vo FV paneli), tretinová porucha, vyhriaty vodivý spoj jednotlivých článkov, rozbité sklo, neaktívny panel alebo string,“ dodává Kleinbauer zo spoločnosti INSPEKTRA.
Vyplatí sa to?
FVE je potrebné diagnostikovať za vhodných podmienok. Tie základné môžeme zhrnúť takto:
- FVE musia byť v prevádzke a dodávať prúd do záťaže.
- Meranie je potrebné vykonávať za slnečného dňa s osvitom aspoň 600 W/m2. Ideálna teplota vzduchu je +20 °C.
- Rýchlosť vetra musí byť počas merania nízka, najviac však 5 m/s. Čím vyššia rýchlosť vetra, tým horšie sú merateľné rozdiely teplôt na FV paneli.
Na kontroly FVE sa používa dron s termokamerou s vysokým rozlíšením, vďaka nemu sa nemusí medzi radmi fotovoltických panelov chodiť fyzicky, ale lietať, a to prináša výhody.
„Kontrola 1 MWp nám s dronom zaberie 20 – 40 minút podľa umiestnenia (lúka, strecha, priemyselný areál). Vďaka tomu môžeme vykonať celú kontrolu FVE za ideálnych podmienok – slnečný osvit minimálne 600 W/m2,“ dopĺňa Kleinbauer.
Ukážku najpodrobnejšieho druhu inšpekcie môžete vidieť na videu nižšie:
„Vďaka dlhoročným skúsenostiam v odbore sme si vyvinuli vlastný softvér na správu dát, vyhodnotenie a reportovanie stavu FV panelov. Vyhodnotenie je tak veľmi rýchle, presné, podrobné a chyby sú presne zanesené priamo na výkrese fotovoltickej elektrárne, dáta nemusia visieť nikde na cloude a sú tak bezpečne uložené,“ uzatvára Miroslav Kleinbauer zo spoločnosti INSPEKTRA, ktorá sa zaoberá leteckou diagnostikou FVE pomocou dronov.