Fotovoltaika láká Slovákov čoraz viac: Mýtom neverte, toto sú fakty
Zdroj: Stredoslovenská energetika
Mýtus: Keď nesvieti slnko, energia sa nevyrába
Pravda: Panely fungujú, aj keď je pod mrakom
Keď sa hovorí o solárnej energii, väčšina ľudí si predstaví strechy zaliate slnkom počas dlhých letných dní. A automaticky predpokladajú, že v zime alebo pod zamračeným nebom fotovoltika nefunguje.
Aká je pravda? Keďže panely využívajú svetelnú zložku slnečného žiarenia, nerobí im problém vyrábať energiu aj vtedy, keď je pod mrakom. Príčinou slabšej prevádzky v zimných mesiacoch je skôr fakt, že dni sú kratšie a slnečného svetla je teda logicky menej. Ich produkcia však nebude nulová. To sa môže stať len v prípade, ak by sa na paneloch nahromadila vrstva snehu, lístia či námraza.
Mýtus: Panely sú veľmi drahé
Pravda: Znížia vám účty za elektrinu
Fotovoltika patrí medzi náročnejšie investície. Cena vlastnej fotovoltickej elektrárne sa napríklad v Stredoslovenskej energetike pohybuje približne od 6 800 eur nahor. Závisí najmä od jej veľkosti, energetickej náročnosti nehnuteľnosti alebo použitých komponentov. Oveľa dôležitejšia ako samotná cena je však jej návratnosť.
Ako je to naozaj? Nemalú časť financií vám fotovoltické panely ušetria vďaka nižším účtom za elektrinu. Ak sa navyše rozhodnete pre väčšiu rekonštrukciu domu, v rámci štátneho programu Obnov dom so SSE môžete získať na fotovoltickú elektráreň aj dotáciu. Návratnosť vstupnej investície sa tak ešte skráti. Viac informácií nájdete na sse.sk/obnovdom.
V rámci národného projektu Zelená domácnostiam máte rovnako aj tento rok jedinečnú príležitosť získať štátny príspevok až do 4 025 eur na nákup a inštaláciu zariadení slúžiacich na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Mať spotrebu energií pod kontrolou a disponovať vlastným zdrojom energie je snom každej domácnosti, preto je pre vás teraz viac než výhodné využiť štátny príspevok a znížiť si tak náklady na zaobstaranie zariadení, ktoré to vašej domácnosti umožnia. Viac na sse.sk/fotovoltika.
Mýtus: Slnečná energia sa dá využiť len cez deň
Pravda: Energiu môžete využívať aj v noci
Elektrina zo slnka sa vyrába počas dňa a v tom čase dokáže pokryť prevádzku spotrebičov, ohrev vody a čiastočne aj vykurovanie. Je pravda, že zakaždým ju domácnosť nedokáže využiť priamo cez deň – najmä ak sú členovia rodiny v práci či v škole. Na tento problém existuje viacero riešení.
Aká je pravda? Ak chcete využívať solárnu energiu aj večer a v noci, pomôže vám batéria. Tá fyzická funguje ako externá nabíjačka, no ide o objemnejšie a drahšie riešenie. Vďaka Virtuálnej batérii od SSE si môžete odložiť prebytočnú elektrinu na neskôr. Nespotrebovaná elektrina vyrobená počas dňa putuje tak do siete a vy ju z nej odčerpáte vtedy, keď ju budete potrebovať. Takto využitú elektrinu vám odčítajú v rámci vyúčtovania.
Mýtus: Údržba je náročná
Pravda: Starostlivosť jednoducho zvládnete
Niektorým sa môže zdať údržba náročná už len preto, že panely sú pripevnené na streche a je k nim horšia dostupnosť. Nie je to však pravda.
Aká je pravda? Samotný systém je navrhnutý tak, aby si žiadnu náročnú údržbu nevyžadoval. Ak napadne sneh, alebo strechu pokryjú listy či iné nečistoty, mali by ste ich z panelov odstrániť. Pre majiteľov rodinných domov to nie je nič zvláštne, pretože strešnú krytinu treba aj tak pravidelne čistiť. Raz za rok je vhodná komplexná revízia spolu s termovíziou.
Mýtus: Panely majú krátku životnosť
Pravda: Vydržia aj vyše 20 rokov
Životnosť panelov do určitej miery ovplyvňuje aj ich kvalita a značka. V tejto oblasti sa neoplatí experimentovať a je vhodné staviť na overených výrobcov, ktorí poskytujú na panely dlhodobú záruku – napríklad 15 rokov.
Aká je pravda? S panelmi je to, samozrejme, podobné ako s inými zariadeniami. Ak im venujete potrebnú starostlivosť, vydržia dlhšie. Celkovo sa ich životnosť odhaduje na vyše 20 rokov, čo zaručuje návratnosť investície. Samotní výrobcovia dávajú záruku minimálne 25 rokov na pokles výkonu maximálne o 0,5 % ročne.
Rada na záver: Spoľahnite sa na odborníkov
Výber vhodnej technológie si vyžaduje dôkladné zhodnotenie možností rodinného či bytového domu.
Bohaté skúsenosti pri riešení problematiky energetickej efektívnosti má Stredoslovenská energetika, ktorá záujemcom o získanie štátneho príspevku poskytuje v projekte Zelená domácnostiam komplexný servis od podania žiadosti po vybavenie administratívnych náležitostí spojených s dotáciou a taktiež odbornú pomoc s realizáciou samotného technického riešenia. Kvalifikovaný SSE špecialista záujemcom rád pomôže, poradí a pripraví riešenie priamo na mieru. Stredoslovenská energetika je zapísaná v zozname oprávnených zhotoviteľov a jej snahou je uľahčiť záujemcom o dotácie celý proces zapojenia sa do programu