Budú Číňania dominovať výrobe fotovoltických panelov v USA?
Zdroj: LONGi Solar
Ďalšia expanzia Číny
Čínske solárne firmy v súčasnosti ovládajú výrobu panelov vo svete takmer z 90 %. Svoje aktivity teraz čínske firmy prenášajú na druhý najväčší fotovoltický trh na svete v USA, kde zvyšujú výstavbu tovární na výrobu solárnych panelov. Čína tak získava dominantné postavenie v tomto novo vznikajúcom odvetví, pretože závody nečínskych spoločností v USA nie sú napriek federálnym dotáciám schopné čínskym výrobcom konkurovať.
Pokiaľ bude súčasná expanzia čínskych firiem pokračovať súčasným tempom, potom budú mať čínske podniky v budúcom roku na území USA výrobnú kapacitu solárnych panelov najmenej 20 gigawattov. To bude stačiť na pokrytie zhruba polovice dopytu v krajine.
Znepokojivý vývoj
Očakávaný rýchly rast výroby solárnych panelov v USA spoločnosťami z Číny predstavuje pomerne znepokojujúci výsledok klimatického programu prezidenta Joea Bidena. Cieľom jeho administratívy bolo posilniť investície do výroby čistej energie, ktoré vytvoria v USA pracovné miesta, a zároveň sa zabráni nadmernej závislosti od svojho geopolitického rivala v čase, keď ekonomika prechádza od ropy a plynu k obnoviteľným zdrojom energie.
Spoločnosti podporované Čínou majú v USA oproti konkurentom výrazné výhody, ako sú silne dotované dodávateľské reťazce pre surový polykryštalický kremík a nedokončené solárne moduly, ako aj možnosť lacného štátneho financovania. Navyše rovnako ako ostatné spoločnosti poberajú americké dotácie na výrobu čistej energie, ktoré sú súčasťou zákona o znižovaní inflácie z roku 2022 (tzv. IRA).
Zhruba 20 % solárnych tovární oznámených od doby, keď Spojené štáty prijali nové dotácie na ochranu klímy (IRA), vlastnia podľa výskumnej spoločnosti Wood Mackenzie čínske firmy. Číňania v USA investujú predovšetkým do výroby panelov, ktoré sa tu vyrábajú z článkov dovezených z Ázie.
USA rovnako ako Európa v minulosti sa snažili zmierniť závislosť od dovozu čínskych solárnych výrobkov pomocou ciel. Kvôli obavám z nútenej práce aj USA zakázali tovar spojený s čínskou oblasťou Sin-ťiang. Teraz zvažujú nové clá na komponenty vyrobené v ďalších ázijských krajinách, kde sa čínski výrobcovia usadili. Poprední americkí výrobcovia sa usilujú o to, aby Spojené štáty zaviedli nové clá na dovoz komponentov a zariadení z krajín, kde ich čínski konkurenti odstavili továrne na dodávky do USA.
Zatiaľ čo čínski výrobcovia čelia odporu zo strany amerických výrobcov, naopak, americkí projektanti, ktorí nakupujú panely a majú záujem o lacné dodávky, ich vítajú.