Bardejov má ambíciu byť mestom adaptovaným na zmeny klímy

Bardejov chce byť mestom adaptovaným na zmeny klímy. Mesto preto iInvestuje do zelených projektov

Zdroj: LEDVANCE

Zelená parkoviská

Po strechách sa v Bardejove zelená  sedem parkovísk. Mesto chce, aby aj ploty boli zo zelene ako ten pri miestom domove pre seniorov. Zelené projekty podľa radnice majú pre obyvateľov veľký úžitok. Ide o prírodnú klímu.

„V letných horúčavách posledných desať rokov už máme 35 až 36 stupňové teploty, a to už významne zaťažuje. Už sme podali žiadosti na ďalších dvanásť, kde budú parkoviská, strechy, ktorých odhadovaná hodnota je päť miliónov eur,“ uviedol primátor Bardejova Boris Hanuščak.

Prvý zelený projekt zrealizovali v roku 2018. Na schválenie čakajú už ďalšie dva. Budú to opäť strechy na materských školách. „Sú v schvaľovacom procese a čakáme na výsledok schvaľovacieho procesu,“ dodal Štefan Hij.

Mesto adaptované na zmeny klímy

Bardejov má ambíciu byť mestom adaptovaným na zmeny klímy. Posledné letá boli pre miestnych neznesiteľné. Teploty atakovali 40 stupňov.Do projektov už investovala tri milióny eur.

Tisíce špeciálnych rastlín tvoria nezvyčajné živé koberce už na štyroch školských strechách a jednej administratívnej v centre Bardejova.

„Veľkou výhodou je to, že takáto strecha prakticky nepotrebuje údržbu. Primárna úloha je zadržiavať vodu, aby sa voda nevyparila a neodtiekla,“ vysvetlil hovorca mesta Bardejov Štefan Hij.

Investori majú  záujem o Slovensko

Rozvoju obnoviteľných zdrojov energie (OZE) stále prekážajú rovnaké bariéry, a to aj napriek pozitívnym vyhliadkam po nástupe novej vlády.

Slovensko je lákavým trhom aj pre investorov. Už dnes evidujeme veľké množstvo projektových zámerov na výstavbu nových OZE v celkovej hodnote rádovo niekoľko miliárd eur. Investície do obnoviteľných zdrojov sú čoraz zaujímavejšie aj pre energeticky náročné podniky, do veľkej miery aj vplyvom energetickej krízy a rastúcich cien energií.

Realita je taká, že v blízkej budúcnosti bude posun v sektore OZE iniciovaný najmä vďaka súkromnému sektoru a investorom, ktorí nečakajú na politickú podporu. Pre vládu a politikov by pritom malo ísť o pozitívny signál, že investori majú o Slovensko záujem a jeho potenciál pre OZE vnímajú ako relevantný.

Ak sa to odrazí aj v náraste kapacít OZE, ako Európska komisia očakáva, bude potrebné aj využitie doplnkových technológií na skladovanie prebytočnej energie, ako sú napríklad batérie alebo využitie vodíka. Bez skladovania energie, ktoré je nástrojom na zaistenie bezpečnosti a stability siete a maximálneho využitia vyrobenej energie, sa v budúcnosti nezaobídeme.