Ako vzniká zúčtovacia cena odchýlky?
Zdroj: EG.D
Popritom sa na Slovensku od roku 2009 postupne rozvíjal organizovaný denný trh a postupne sa prepojil s českým (2009), maďarským (2012) a rumunským (2014) trhom, čo prinášalo aj nové javy a správanie sa účastníkov trhu.
1,5 násobok ceny na organizovanom trhu
Na dennom trhu (CZ-SK-HU-RO) sa vyskytovali situácie, kedy vygenerovaná cena bola vyššia ako cenový strop pre regulačnú elektrinu, resp. odchýlku. Niektorých účastníkov trhu to priviedlo k špekulatívnej stratégii „nakupovať“ elektrinu cez odchýlku, čo spôsobovalo problémy pri regulácii sústavy. Preto bol v roku 2018 zahrnutý do výpočtu ceny odchýlky aj 1,1 násobok ceny na dennom trhu, čím sa neželané „nakupovanie“ cez odchýlku stalo menej zaujímavým. Po pripojení slovenského denného trhu do jednotného celoeurópskeho trhu v roku 2021 bolo „nakupovanie“ elektriny cez odchýlku ešte viac znevýhodnené nastavením 1,5 násobku ceny na dennom trhu.
Vnútrodenný trh je na Slovensku prevádzkovaný od roku 2016, vtedy ešte v izolovanom režime s nízkou likviditou. Zmena nastala v roku 2022 jeho pripojením do jednotného celoeurópskeho trhu. Keďže aj na tejto platforme začal vznikať cenový rozdiel medzi odchýlkou a komoditou v prospech odchýlky a s tým spojené problémy pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy, v roku 2023 bol doplnený do výpočtu ceny odchýlky 1,5 násobok ceny aj na vnútrodennom trhu.
Zmeny po pripojení k PICASSO a MARI
V súvislosti s pripojením Slovenska k medzinárodným obchodným platformám s regulačnou elektrinou PICASSO (november 2024) a MARI (december 2024) boli vykonané nasledujúce zmeny:
- vyhodnocovanie odchýlky sústavy zabezpečuje SEPS,
- regulátorom stanovené cenové stropy pre regulačnú elektrinu (aFRR, mFRR) boli zrušené,
- zúčtovacia cena odchýlky sa počíta v dvoch krokoch:
- SEPS vypočíta cenu odchýlky sústavy so zohľadnením cien na obchodných platformách s regulačnou elektrinou,
- OKTE vypočíta zúčtovaciu cenu odchýlky pri zohľadnení ceny odchýlky sústavy a cien na organizovaných trhoch.
Aktuálny postup výpočtu ceny odchýlky sústavy
SEPS v závislosti od prevládajúceho smeru obstaranej regulačnej elektriny v danej zúčtovacej perióde (15 min) vypočíta maximum alebo minimum z nasledovných cien:
- aFRR – vážený priemer marginálnych 4-sekundových cien obchodnej periódy (PICASSO)
- mFRR – marginálna cena obchodnej periódy (MARI)
- mFRR3 – marginálna cena obchodnej periódy
- INP (IGCC) – vážený priemer marginálnych 4-sekundových cien aFRR obchodnej periódy
- Havarijná výpomoc (HV) pre SEPS – marginálna cena obchodnej periódy. HV poskytovaná SEPS susednému PPS cenu odchýlky sústavy neovplyvňuje
- FCR – nevstupuje do výpočtu ceny odchýlky sústavy
Aktuálny postup výpočtu zúčtovacej ceny odchýlky
Do výpočtu zúčtovacej ceny odchýlky v OKTE vstupuje vážený priemer cien na vnútrodenných trhoch (VDT), cena na dennom trhu (DT) a cena odchýlky sústavy (poskytuje SEPS). Do vnútrodenných trhov spadajú vnútrodenné aukcie a kontinuálny vnútrodenný trh so 60-minútovými a 15-minútovými produktami. Zároveň sa prihliada aj na zobchodované objemy v danej obchodnej perióde, aby sa zamedzilo špekulatívnym obchodom malých objemov s vysokou cenou. Pre 60-minútové produkty sa zohľadňuje cena pri zobchodovanom objeme nad 40 MWh a pri 15-minútových produktoch nad 10 MWh.
Samotný výpočet potom zohľadňuje, či bola v danej zúčtovacej perióde obstaraná regulačná elektrina, smer odchýlky sústavy a záporné ceny na dennom alebo vnútrodennom trhu. Zároveň, v príslušných prípadoch sa aplikuje aj 1,5 násobok ceny na organizovanom trhu.
Vývoj ceny odchýlky po pripojení k PICASSO a MARI
Po pripojení k obchodným platformám PICASSO (november 2024) a MARI (december 2024) vstupujú do zúčtovacej ceny odchýlky trhové ceny regulačnej elektriny, ktorých technické limity sú stanovené na -15 000 EUR/MWh až 15 000 EUR/MWh. Dopyt po regulačnej elektrine na medzinárodných obchodných platformách nemusí kopírovať regulačné potreby v lokálnej sústave. Pri generovaní výsledných zúčtovacích cien odchýlky sledujeme zmenu logiky správania. Prípady vysokých cien odchýlky ešte znásobuje 1,5 násobok ceny na organizovanom trhu.
Vznikajú tak vyššie príjmy za odchýlku ako sú skutočné náklady SEPS na obstaranie regulačnej elektriny na otvorenom trhu. Keďže zúčtovanie odchýlok je príjmovo neutrálne, nadbytočný príjem vypláca OKTE subjektom zúčtovania cez platby za podiel na nákladoch na regulačnú elektrinu. Tu najviac profitujú subjekty zúčtovania s veľkým objemom odberu a dodávky odberných a odovzdávacích miest bez priebehového merania.
Koeficient 1,5 bol v minulosti nastavený v inej situácii. Vnútrodenný trh bol prevádzkovaný len v lokálnom režime a bol málo likvidný. Neexistovali tiež vnútrodenné aukcie. Regulačná elektrina sa obstarávala len na domácom trhu za ceny zastropované regulačným úradom. Možno, vzhľadom na zmenené trhové prostredie, nastal čas prehodnotiť výšku koeficientu alebo celkovo mechanizmus zúčtovania odchýlok. Zachovaná by však mala byť motivácia subjektov zúčtovania nezvyšovať odchýlku v sústave, prispievať k znižovaniu odchýlky v sústave a podieľať sa na nákladoch na regulačnú elektrinu na odberných miestach bez priebehového merania. Motivovať k zodpovednosti za odchýlku na odberných miestach bez priebehového merania však nedáva zmysel.
Autor: Libor Láznička (blog autora)