Ako sa recyklujú fotovoltické panely a aké výzvy to prináša?

Prvé panely, ktoré boli na Slovensku nainštalované počas tzv. solárneho boomu v rokoch 2008 až 2010, totiž dosluhujú a dochádza k ich recyklácii. SEWA vlani zabezpečila zber 4,4 tony fotovoltických panelov

Zdroj foto: PV Cycle

Fotovoltické panely sú elektrozariadenia

V súčasnosti, aj vzhľadom na klimatické zmeny, sa stále viac do popredia dostávajú environmentálne témy, ktorých hlavným cieľom je hľadať alternatívne riešenia k tradičným produktom, službám a procesom. Mnohé environmentálne „friendly“ inovácie sú dnes už bežnou súčasťou života spoločnosti. Jednou z  inovácií, ktorú ľudstvo využíva už viac ako 15 rokov sú aj fotovoltické panely, niekedy nesprávne označované aj fotovoltaické panely.

Vzhľadom na to, že fotovoltické zariadenia sa považujú podľa zákona o odpadoch za elektrozariadenia, ich likvidácia musí prebiehať v súlade s legislatívnymi pravidlami. Tie presne stanovujú, kto je zodpovedný za ich zber a recykláciu.

Každý podnikateľ, ktorý uvádza fotovoltické panely na slovenský trh (vyrába alebo dováža) sa automaticky stáva tzv. výrobcom vyhradených výrobkov, čiže výrobcom elektrozariadení (ďalej len „výrobca“), čím sa na neho vzťahujú legislatívne povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch.

Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) elektrozariadení na Slovensku SEWA zabezpečila vlani zber a recykláciu takmer 25.000 ton elektroodpadu. Jeho súčasťou boli aj 4,4 tony fotovoltických panelov, pri ktorých OZV upozorňuje na problematiku ich zberu a recyklácie.

„Prvé panely, ktoré boli na Slovensku nainštalované počas tzv. solárneho boomu v rokoch 2008 až 2010, totiž dosluhujú a dochádza k ich recyklácii. Očakávané zvýšenie dopytu po fotovoltike však bude znamenať väčšiu potrebu fotovoltické panely recyklovať,“ skonštatovala OZV. Tvrdí, že na Slovensku je aktuálne nainštalovaných približne 100.000 ton fotovoltických panelov a ich priemerná životnosť je 25 rokov.

Povinnosti „výrobcu“ elektrozariadení = fotovoltických panelov

Základnou povinnosťou výrobcu , ešte pred samotným uvedením produktov na trh, je registrácia v štátnom registri výrobcov vyhradených výrobkov vedenom na ministerstve životného prostredia.

Druhou významnou povinnosťou je zabezpečiť zber a recykláciu elektroodpadu, ktorý vzniká na území Slovenska.

Množstvo, ktoré je výrobca, uvádzajúci fotovoltické panely na trh, povinný vyzbierať v aktuálnom roku sa vypočíta ako percentuálny podiel z celkového množstva výrobkov uvedených na trh daným výrobcom za posledné tri kalendárne roky. Tieto množstvá je potrebné každoročne ohlasovať na ministerstvo, nakoľko tak určuje zákon.

Vzhľadom na to, že povinnosti výrobcov elektrozariadení sú rozsiahle a náročne nielen finančne, ale aj personálne a časovo, využívajú výrobcovia služby niektorej z organizácií zodpovednosti výrobcov (ďalej len „OZV“).

„Recyklácia fotovoltických panelov ešte nie je v plnej miere rozvinutá. Jednak je pomer zrecyklovaných panelov voči predaným veľmi nízky, a zároveň zatiaľ nevieme všetky panely na Slovensku recyklovať. Dá sa však predpokladať, ak vezmeme do úvahy životnosť panelov na úrovni 15 až 25 rokov, že so zvyšujúcim sa množstvom panelov určených na recykláciu budú vznikať aj nové prevádzky na ich recykláciu,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA Jozef Kozák.

Štát by podľa Kozáka mohol využiť ustanovenia európskej smernice a upraviť ciele zberu. Priblížil, že v zákone o odpadoch a európskej smernici je určený cieľ zberu elektroodpadu vrátane fotovoltických panelov na úrovni 65 percent priemernej hmotnosti elektrozariadení uvedených na trh na Slovensku v troch predchádzajúcich rokoch.

Plnenie povinnosti výrobcu efektívne a odborne

Organizácia zodpovednosti výrobcov SEWA zabezpečuje komplexné plnenie legislatívnych povinností na jednom mieste. Pre svojich klientov, výrobcov a dovozcov elektrozariadení (vrátane fotovoltických panelov) zabezpečuje hlavne plnenie cieľov zberu a recyklácie, registračné a ohlasovacie povinnosti, legislatívne poradenstvo, ale aj zákonom stanovené povinnosti týkajúce sa vzdelávania. V prípade vzniku odpadu zároveň zabezpečuje odvoz elektroodpadu k autorizovaným spracovateľom, poskytuje klientom aj administratívnu podporu, ktorá zahŕňa aj poradenstvo pri zaraďovaní elektrozariadení do správnych kategórií.

Financovanie celého procesu zberu a recyklácie elektroodpadu, a teda aj fotovoltických panelov, je hradené z recyklačných poplatkov.

Recyklačné poplatky sú uvedené na webovej stránke SEWA a sú usporiadané v precízne štruktúrovaných cenníkoch, čo umožňuje presné zaradenie elektrozariadenia do správnej kategórie a výrobcovia tak platia za skutočnú hmotnosť výrobku.

Opätovné použitie

 „Fotovoltické panely uvádzané na trh majú však oveľa dlhšiu životnosť, než je možnosť ich aktuálneho zberu. To má, samozrejme, pozitívny vplyv v rámci menšej ekologickej záťaže pri ich využívaní,“ podotkol Kozák. Dodal, že panely uvádzané na trh pred rokom 2012 nespadajú pod európsku smernicu o odpade z elektrických a elektronických zariadení a je otázne, kto bude ich likvidáciu zabezpečovať a financovať.

Cieľom smernice o odpade z elektrických a elektronických zariadení z roku 2012 bola podľa SEWA prevencia vzniku odpadu z elektrických a elektronických zariadení a jeho opätovné použitie, respektíve recyklácia. Táto smernica definuje fotovoltické panely ako elektronické zariadenia a vyžaduje pre nich 85-percentnú účinnosť pri získavaní druhotných surovín. Z nich musí byť aspoň 80 percent využitých pri recyklácii alebo ďalšej výrobe, uviedla spoločnosť.

Zároveň vysvetlila, že štandardné fotovoltické panely z kryštalického kremíka obsahujú približne 76 percent skla (povrch panelov), desať percent polyméru, osem percent hliníka (rám), päť percent kremíka (slnečné články), jedno percento medi a menej než 0,1 percenta ďalších kovov (striebro, cín a olovo). Súčasná technológia umožňuje získať späť asi 90 percent týchto surovín.

„Materiály získané pri recyklácii nefunkčných fotovoltických panelov sú používané napríklad pri výrobe penového skla, ktoré slúži ako izolant v stavebníctve. Vďaka recyklácii však získame aj časť vzácnych kovov, napríklad meď, striebro a hliník, ktoré môžu byť použité pri výrobe nových fotovoltických panelov a nemusia byť vyťažené,“ poznamenal Kozák.

Výhody spolupráce so SEWA

Ak sa výrobca elektrozariadení rozhodne využívať služby SEWA, môže tak urobiť veľmi jednoducho, a to prostredníctvom elektronickej registrácie cez webovú stránku. SEWA následne zaregistruje výrobcu do štátneho registra výrobcov. Väčšina výrobcov elektrozariadení je podľa legislatívy aj výrobca obalov a neobalových výrobkov, a tiež aj výrobca batérií. Aj tieto povinnosti si môžu plniť prostredníctvom SEWA a jedného informačného systému.

V priebehu roka SEWA zabezpečuje odvoz a recykláciu elektroodpadu tak, aby za všetkých klientov splnila všetky ciele zberu a recyklácie.

Okrem vyššie spomenutých služieb poskytuje OZV SEWA aj administratívnu podporu, v rámci ktorej klientom poradí v legislatívnych otázkach prostredníctvom osobných stretnutí alebo telefonickej a emailovej komunikácie.