60 MWp: Orlen plánuje obrovskú solárnu elektráreň pri Litvínove za 4 miliardy

Za mosteckým jazerom sa má postaviť obrovská solárna elektráreň. Zaberie plochu väčšiu ako centrum mesta Most. Za projektom elektrárne stojí spoločnosť Orlen Unipetrol. Energiu zo slnka využije na výrobu „zeleného“ vodíka vo svojom chemickom závode v Záluží pri Litvínove, kde postaví jeden z najväčších elektrolyzérov v strednej Európe.

Zdroj:Statkraft

Zameranie sa na zelený vodík

Chemický závod Orlen Unipetrol pripravuje výstavbu veľkokapacitnej fotovoltickej elektrárne s výkonom 60 megawattov v tesnej blízkosti lokality Litvínov. K dispozícii bude aj elektrolyzér na výrobu takzvaného zeleného vodíka, ktorý sa vyrába z obnoviteľných zdrojov energie.

Projektové plány na výstavbu prvého veľkého zariadenia na výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov výrazne pokročili. Dňa 23. októbra 2024 požiadal chemický závod Orlen Unipetrol RPA o prvé potrebné povolenia. Je to výsledok systému environmentálneho manažérstva EIA.

Projekt zahŕňa aj batériový úložný systém na rozloženie dodávok elektriny v čase, aby bola výroba vodíka plynulejšia a menej závislá od počasia a dennej hodiny.

„Obe technológie sa výkonovo zaradia medzi najväčšie v Českej republike. Spustenie očakávame do konca roka 2028. Celkové náklady sa pohybujú rádovo v nižších jednotkách miliárd korún,“ uviedol hovorca Orlen Unipetrolu Pavel Kaidl.

 

Skorý začiatok výstavby

Orlen Unipetrol RPA začne s výstavbou fotovoltickej elektrárne na prelome tohto a budúceho roka. „Dokončenie očakávame do konca roka 2028. Bude to naša prvá fotovoltická elektráreň a elektrolyzér. Obe technológie budú z hľadiska výkonu patriť k najväčším v Českej republike,“ povedal Kaidl.

Počas výroby bude chemický závod kombinovať vlastnú energiu vyrobenú zo slnka s dodávkami zelenej energie od iných subjektov, aby zabezpečil priebeh výroby aj v noci, keď slnko nesvieti.

„S obnoviteľným vodíkom počítame nielen pri dekarbonizácii dopravy, ale aj v priemysle. Okrem vodíkových čerpacích staníc ho budeme využívať najmä na dekarbonizáciu našich výrobných a energetických jednotiek,“ dodal Kaidl.

Zámer vyrábať zelený vodík z obnoviteľných zdrojov energie je súčasťou plánu dekarbonizácie Orlen Unipetrol RPA. Ročná kapacita obnoviteľného vodíka bude až 4 500 ton.

Náklady na tento projekt sú v nižších jednotkách miliárd korún. Modernizačný fond EÚ poskytne dotáciu vo výške 570 miliónov korún.