20 MW: Najväčšie batériové úložisko v Českej republike dodala SMA
Zdroj: Decci
Unikátny zdroj
Energy nest kombinuje inovatívne technológie s na mieru vyvinutým riadiacim systémom, prostredníctvom ktorého dokáže stabilizovať prenosovú sústavu. Moderný zdroj energie dokáže flexibilne reagovať na prebytky či nedostatky v sieti a mimo aktivácie služby je v pohotovostnom režime s nulovou emisnou stopou a bez neefektívneho využívania paliva. Energy nest je tak nielen flexibilným a inovatívnym, ale aj k životnému prostrediu ohľaduplným zdrojom energie.
V súčasnom stave dokáže dodávať regulačný výkon 32,4 MW a plný výkon dosiahne za 2 minúty. Hybridný zdroj Energy nest získal všetky potrebné povolenia a do prevádzky ho bez využitia dotácií uviedol súkromný investor a prevádzkovateľ projektu, spoločnosť E.nest Energy a.s., súčasť energetickej skupiny Decci a.s.
Prednosťou vranianskeho hybridného zdroja je vysoká miera flexibility, ktorú zaisťujú použité technológie a špeciálne vyvinutý riadiaci systém. Hlavnou súčasťou riešenia je najväčšie batériové úložisko v SR s menovitým výkonom 20 MW a využiteľnou kapacitou 22 MWh a šesť aeroderivatívnych turbín s celkovým výkonom 32,4 MW.
Poskytovanie služieb výkonovej rovnováhy
Energy nest je navrhnutý na poskytovanie služby FCR (regulácia frekvencie), aFRR (automatická regulácia výkonu) a služby mFRR (manuálna regulácia výkonu). V budúcnosti sa plánuje rozšírenie služieb výkonovej rovnováhy až na 52,4 MW, a to bez nutnosti rozšírenia existujúcej technológie.
„Koncepcia Energy nest je založená na princípe oddelenia výroby elektrickej energie a poskytovania služieb výkonovej rovnováhy. Energy nest možno rýchlo uviesť do prevádzky vo chvíli, keď je to potrebné, a jeho prevádzka je tak efektívna, ekonomická a udržateľná,“ opisuje výhody riešenia József Maschek, riaditeľ Siemens Smart Infrastructure. „Význam hybridných zdrojov, ako je Energy nest, sa stále zvyšuje s nárastom podielu obnoviteľných zdrojov na celkovej výrobe energií. Do budúcnosti bude nevyhnutné dekarbonizovať tak výrobu energie, ako aj zdroje poskytujúce služby výkonovej rovnováhy. Vďaka skvelej spolupráci so skupinou Decci sme mali možnosť dokázať, že to ide,“ dodal Maschek.
Ako funguje Energy nesť?
Energy nest ukazuje spôsob, ako efektívne dekarbonizovať energetiku bez straty zdrojov SVR. Hybridný zdroj kombinuje celkom šesť aeroderivatívnych plynových turbín s najväčším batériovým úložiskom. Turbíny majú minimálny reakčný čas a dokážu nabehnúť na plný výkon do 2 minút, batériové úložisko dodáva výkon počas ich štartu. Technológie sa tak navzájom dopĺňajú a kompenzujú svoje slabé stránky.
„V blízkosti Energy nest sa nachádza naša fotovoltická elektráreň s výkonom 35 MWp, s ktorou je možné zdroj v budúcnosti technicky prepojiť,“ vysvetľuje Darina Merdassi, riaditeľka skupiny Decci a členka predstavenstva E.nest Energy. „Prepojením technológií je možné zvýšiť príspevok k stabilizácii elektrizačnej sústavy, a to nielen poskytovaním SVR, ale aj vyrovnávaním diagramu výroby fotovoltickej elektrárne, čo ďalej zvýši efektivitu prevádzky,“ dodáva Merdassi.
Do budúcnosti sa tiež plánuje rozšírenie elektrárne o výrobu zeleného vodíka, na spaľovanie ktorého sú turbíny pripravené. To umožní rozšíriť portfólio poskytovaných SVR o tzv. záporné služby.
Vďaka dômyselnej koncepcii má Energy niesť minimalizovanú vlastnú spotrebu energie, ktorá sa v stave tzv. pohotovosti pohybuje iba okolo 60 kW. Zdroj navyše nevyžaduje trvalú obsluhu v mieste, prevádzka je vďaka využitiu pokročilých algoritmov riadenia plne automatická.
Modulárne vyhotovenie
Celkové práce v areáli s kompletnou rozlohou 1 ha so zastavanou plochou 350 m2 zabrali 14 mesiacov a zo strany spoločnosti Siemens ako generálneho dodávateľa sa do nich zapojili desiatky odborníkov.
„Zdroj Energy nest bol navrhnutý tak, aby bolo možné v prípade potreby navýšiť jeho kapacitu alebo ho jednoducho rozšíriť o ďalšie podobné hybridné systémy. Ide o modulárne a škálovateľné riešenie, ktoré vďaka kontajnerovému vyhotoveniu zaberá plochu s rozlohou 1 ha. Zároveň vykazuje špičkové parametre dostupnosti a spoľahlivosti. V budúcnosti sa počíta aj s možnosťou výroby zeleného vodíka,“ vysvetľuje Darina Merdassi ďalšiu z výhod Energy nest.
Za realizáciou stavby hybridného zdroja stojí spoločnosť Siemens, s.r.o., hlavnými dodávateľmi technológií sú britská spoločnosť Centrax Ltd, UK a nemecká SMA Altenso, GmbH. Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT, pre projekt na mieru vyvinul riadiaci systém.
Skupina Decci získala na financovanie projektu klubový úver v hodnote 750 miliónov korún od popredných bankových inštitúcií, Českej sporiteľne a.s. a Komerční banky a.s.