Teplo zachytené solárnymi kolektormi by mohlo byť uskladnené v pôde alebo v skalách

Americkí vedci navrhujú, že teplo zachytené v lete solárnymi kolektormi by mohli byť uskladnené v pôde, či v skalách a v zime by sa zasa využívalo na vykurovanie.

M. Jacobson a M. Delucchi z Califonrskej univerzity vytvorili rôzne spôsoby prechodu jednotlivých amerických štátov z fosílnych palív na úplné využívanie energie z obnoviteľných zdrojov. Vychádzali z množstva informácií a kalkulácií realizovaných prostredníctvom počítačových modelov.

V novej štúdii publikovanej v časopise Proceedigs of the National Academy of Sciences použili uvedené údaje o veterných, vodných a solárnych generátoroch, ktoré by boli potenciálne potrebné v každom štáte v USA. Tieto by sa podľa nich mohli v budúcnosti stať spoľahlivými a cenovo prijateľnými zdrojmi energie, ak by ich dokázali skombinovať s finančne dostupným skladovaním.

Navrhovaný systém tak počíta s možnosťou skladovať a znovu získavať teplo, chlad aj elektrickú energiu, ktorá bude schopná pokryť dopyt kedykoľvek, keď to bude potrebné. Vedci v štúdii napríklad navrhujú, že teplo zachytené solárnymi kolektormi počas horúcich letných dní by mohlo byť následne uskladnené v pôde alebo skalách. V zime by ho bolo možné využiť na vykurovanie domácností.

Jacovsonov systém predpokladá, že celá krajina by mohla byť poháňaná elektrinou vrátane automobilov, vlakov, alebo využitie kúrenia aj chladenia. Ako zdrojmi energie by mali byť len vietor, voda a slnečné svetlo. „V roku 2050 by sme tak už nepotrebovali žiadne uhlie, zemný plyn, biopalivá, jadrovú energiu ani obrovské farmy pre skladovanie energie. Svet by bol na 100 % z čistej energie,“ dodal Jacobson.

Jacobsonove štúdie si už získali slušnú pozornosť

Prevádzkovatelia elektrární a všetci ostatní, ktorí sú proti využívaniu obnoviteľných zdrojov energií, budú vždy tvrdiť, že svetlo sa môže stratiť, sieť sa stane nestabilnou a že bude príliš nákladné ju udržiavať stabilnou a spoľahlivou.

Jacobson dodáva, že skeptici nikdy neštudovali systém, ktorý by vychádzal zo 100-percentného využívania zelenej energie na všetky účely, ani taký, ktorý by dokázal skombinovať nízkonákladové spôsoby skladovania tak, ako to urobili v tejto štúdii.

Zdroj: www.sciencedaily.com


Diskusia k článku

Ďalšie články z informačných technológií