Solárna elektráreň na Mesiaci pre celú planétu

Japonci predstavili odvážny plán, ako vyriešiť otázku získavania elektrickej energie bez akéhokoľvek vedľajšieho znečistenia planéty. LUNA RING je budúcnosť a čistá energia.


Japonská firma Shimizu pôsobiaca na poli architektúry a inžinierstva má plán na riešenie klimatickej krízy. Ide o umiestnenie pásu solárnych panelov okolo rovníka Mesiaca, čo znamená pole panelov dlhé 11 000 kilometrov. Energia vyrobená solárnymi panelmi by sa na Zem dostávala pomocou mikrovĺn a laserom. Na Zemi by boli strategicky umiestnené zachytávacie stanice. V transformačných staniciach sa bude zo zachytenej energie vytvárať elektrická energia. Jej rozvod po planéte už bude len formalitou.

Solárne panely sa budú vyrábať priamo na Mesiaci kde budú postavené továrne na ich výrobu. Podľa Shimizu by všetky práce na Mesiaci mali zabezpečiť roboti. Spoločnosť je mimochodom známa svojimi projektmi pyramidálnych miest, vesmírnych hotelov a pod. Viac tu. Projekt LUNA RING má v pláne spoločnosť odštartovať v roku 2035. Podľa návrhu by mali byť všetky stroje zložené až vo vesmíre a následne pristáť na mesačnom povrchu.

Tento plán má viacero vesmírnych predchodcov v podobe orbitálnych solárnych elektrárni. Napríklad v roku 2009 Kalifornia (v podobe miestnej regulačnej autority) schválila zmluvu na kúpu 200 MW energie ročne medzi dodávateľa Pacific Gas & Electric (PGE) a startupom Solaren z Los Angeles. PGE ju bude dostávať priamo z orbitálnej elektrárne vyrobenej spoločnosťou Solaren. Orbitálna fotovoltaická elektráreň by sa skladala z kilometer širokého nafukovacieho zrkadla zo špeciálneho odolného polyesteru (Mylar), ktoré by odrážalo slnečné lúče na menšie zrkadlo a to by bolo nasmerované priamo na vysoko-efektívne solárne panely. Vyrobená elektrická energia by sa transformovala na rádiofrekvenčné vlny a tie by sa zachytávali a spätne transformovali na stanici blízko mesta Fresno v Kalifornii.

 Pozemné solárne elektrárne môžu vyrábať elektrickú energiu len po obmedzený čas. U vesmírnych však toto obmedzenie neplatí. Orbitálne maju zároveň vyššiu účinnosť keďže na ne dopadá viac slnečnej energie ako na ich pozemné staršie sestry (keďže časť slnečného žiarenia je odrazeného atmosférou späť do vesmíru) . Elektráreň od Solaren je ešte stále vo vývoji. Rizikom ktorému budú musieť takéto projekty čeliť je orbitálny odpad, ktorý krúži okolo Zeme. Kolízia kúsku orbitálneho odpadu s elektrárňou by mohla elektráreň zničiť. Možné kolízie môžu ohrozovať aj výstavbu a prevádzku japonskej elektrárne na Mesiaci. Teória spoločnosti Shimizu je veľmi pekne spracovaná, avšak realizácia so sebou nesie obyčajne nečakané prekážky. Spracovaný plán LUNA RING si môžte pozrieť na tu.

Zdroj: qz.comDiskusia k článku

Ďalšie články z informačných technológií